Gelişen teknolojiye inat mesleğini sürdürüyor

Gelişen teknolojiye inat mesleğini sürdürüyor

İnternet alışverişlerinin artması ile birlikte ayakkabıcılık mesleği de her geçen gün değerini kaybediyor. Özellikle Kovid-19 salgını sonrası tamamen internet alışverişine yönelen vatandaşlar, yerel esnafı unutuyor. 44 yıldır Eras İş Merkezinde ayakkabı tamir işiyle uğraşan Adnan Tıpırdamaz mesleğini yaşatmaya çalışıyor.
‘BU MESLEĞİN SON
TEMSİLCİLERİYİZ’
Çocukluk yaşlarından itibaren ayakkabıcılık mesleği ile uğraşan 58 yaşındaki Adnan Tıpırdamaz; “Bizler 44 yıldır ayakkabının yanı sıra çantaların, deri montların bakımı, boyası, onarımını yapıyoruz. Boyası, bağcığı, tabanı, topuğu, astarı kısacası ayakkabıya dair her şey ile ilgileniyoruz” diye konuştu.
‘BU MESLEĞİ YETER Kİ
YAPMAK İSTEYELİM’
Pandemi dolayısı ile işlerin düştüğünü ifade eden Tıpırdamaz, “İşlerimiz yok denecek kadar az durumda. Salgından dolayı çarşıda esnafımızın çoğu kapalı olduğu için iş durumumuz zayıf. Bunca zamandır ekmeğimizi bu işten çıkarttık fakat son yıllarda bu mesleği icra edecek kimse kalmadı. Bizlerde bu mesleğin son temsilcileriyiz diyebilirim. Sanata ve zanaatkara gençlerimizin yönlendirmemiz gerekiyor ki bu tarz meslekler yaşamaya devam etsin. İnsanlarımız, yüksek ücretle bir iş yerinde çalışabilmek için her türlü çabayı gösteriyor fakat kimse elimde bir sanatım olsun demiyor. Bu yüzden de çırak yetiştiremiyoruz” dedi.
‘AYAKKABININ KALİTESİNİ
ELDE HİSSETMEK GEREKİR’
Ayakkabılara, kalite ve ayak sağlığı yönünden dikkat edilmesi gerektiğini belirten Tıpırdamaz, “Piyasada yüzde 90 olarak imitasyon ürünler görüyoruz. Vatandaşlarımız internet üzerinden kalitesine bakmadan, görmeden ayakkabı satın alıyorlar. Birçok kişi internetten aldığı ayakkabılarda sorunlar yaşıyor. İnternetten aldım, sorun çıktı, ayağıma olmuyor şeklinde sorunlarla bize geliyorlar. Ayak başka bir şeye benzemez, ayakkabının kalitesini elde hissederek alınması gerekiyor. Ayakkabı süs eşyası değildir” ifadelerini kullandı.
‘AYAK SAĞLIĞI ÖNEMLİDİR’
Bütün bedenin yükünün ayaklar tarafından çekildiğini söyleyen Tıpırdamaz, sözlerine şu şekilde devam etti: “Vatandaşlarımız ayakkabı alırken görüntüsüne aldanarak satın alıyor. Ayakkabıyı seçerken ve satın alırken daha çok dikkat edilmeli çünkü bütün bedenin yükünü ayaklar çekiyor. Kış günlerinde deri ve kauçuk giymeye yazın ise deri ve köseli ayakkabılar giyilmesi gerekiyor. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı