Gençliğin değer algısı anlatıldı

Gençliğin değer algısı anlatıldı

ASÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Yılmaz Aksaray Merkez Anadolu Lisesinde ortaöğretim gençliği ve öğretmenleri ile buluştu. Öğretmenler Günü Programında “Gençliğin Değer Algısı” konuşuldu.
Yılmaz; “Bireyin sadece öğretim süreci tek başına anlam ifade etmez. Eğitim süreciyle taçlandırılmalıdır. İyi bir doktor, mühendis, öğretmen, hukukçu olmak yetmez, aynı zamanda bunlara ahlaki sıfatlar da eklenmelidir. Akademik başarı tek başına bir anlam ifade etmez! Sosyal farkındalık da olmalıdır. Sait Halim Paşaya göre; toplumsal fikirler, hisler olmazsa, o topluluk için sosyoloji ilmiyle, zooloji ilmi arasında fark kalmaz. Tek başına eğitim başarısı her şeyi çözmüyor. Bilimsel bilgi, teknoloji, sanat vesaire alanlardaki çıktılar hayatı konforlu kılabilir, ama iç ve toplumsal huzuru sağlayamaz. Gelişen teknolojiyi temsil eden sanayi devrimleri ile kuşaklar arasındaparalellikler vardır. Endüstri devrimlerinin gelişimi x, y, z ve alfa kuşağının da bir habercisi olmuştur. Bugün Endüstri 4.0 gibi dijital dünya gerçekliği yaşanırken bu dönemin z kuşağına soğuk savaş dönemlerinin kurallarını uygulamak çok bir anlam ifade etmez. Çocuklarımız MEB’in beklentisinde belirtildiği üzere soru değil sorun çözen anlayışı taşımalıdır. Onların 5N 1K gerçekliğince hayatı sorgulamasına, eski köye yeni icatlar çıkarmasına fırsat vermeliyiz. Avrupa ülkelerine göre genç ve dinamik nüfusta ilk sıradayız. Bu gençlikle, modern dönemin yapay zekâ, yazılım, kodlama, robotik eğitimlerine yeni ufuklar oluştururken, bizi biz yapan insani ve kültürel değerlerimizi es geçemeyiz. Yaşadığımız coğrafya bir İslam coğrafyasıdır. Doğu-Batı sentezinde bu coğrafyada Müslüman kimliğine uygun yaşamanın yolları aranmalıdır. Diğer türlü bu coğrafyada gözyaşı dinmeyecek. Yıkık, döküklük, viranelik bu coğrafyanın kaderi olmamalıdır. İnsanı değerli kılmak sadece günümüzün konusu değildir. 10 yüzyıl öncesinde Türk İslam Bilginlerinden El Farabi kusursuz kişiyi, Yusuf Has Hacib ferasetli kişiyi, Kaşgarlı Mahmut cesur kişiyi, Hoca Ahmet Yesevi ise kâmil kişiyi sıfatlarıyla tanımlamıştır. Unutulmamalıdır ki, medeniyetler aileyi koruyarak, eğitimini ve öğretmenini önemseyerek, toplumdaki mümtaz şahsiyetlerinin saygınlığını koruyarak ayakta kalabilmiştir. Bunlar muhkem bir kalenin burçları gibidir. Biri eksik olsa, diğerleri de bundan zincirleme etkilenir” dedi. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı