Gerçeğini aratmadı!

Gerçeğini aratmadı!

“YAPILAN TATBİKATTA EKİPLERİMİZİN EN ETKİN ŞEKİLDE MÜDAHALE ETTİĞİNİ GÖRDÜK”

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla tatbikat düzenledi.
Zafer Mahallesinde düzenlenen etkinlikte ambulanslara yol vermenin önemine dikkat çekmek amacıyla tatbikat yapıldı.
Hakemli eğitim tatbikatında hazırlanan senaryoya göre ölü ve çok sayıda yaralının olduğu bildirilen trafik kazasına ekiplerin sevki, olay yerine ulaşan ekiplerin yaralılara müdahalesi ve sağlık kuruluşlarına sevkleri canlandırıldı.
Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencilerinin de katıldığı tatbikatta ekiplerin hızı, yaralılara uyguladıkları müdahaleleri değerlendirildi. Kazada yaralanmalar ve acil müdahale uygulanması gereken yaralı vatandaşların gerçeği aratmayan davranışları ve sağlık ekiplerinin koordinasyon içerisinde müdahaleleri ilgiyle izlendi.
Eğitim tatbikatını izleyen Vali Ali Mantı gerçekleştirilen tatbikatı oldukça başarılı bulduğunu belirterek olmasını asla istemediklerini ancak olası acil bir durumda karmaşaya meydan vermeden müdahalenin önemini ortaya koyması bakımından bu tür eğitimlerin çok önemli olduğunu söyledi. İl Sağlık Müdürü Kerim Yeşildağ ve Acil sağlık Hizmetleri birim sorumlusu Can Cansızlar’dan bilgi alan Vali Ali Mantı gerçeğini aratmayan bir tatbikat yapıldığını belirterek yaptığı açıklamasında:
“Tüm ekiplerimiz, ambulanslarımız uygulanan senaryoya göre olaya zamanında müdahale etti. Ekiplerimiz olaya anında gerçeğe yakın birebir müdahaleler yaptı. Yapılması gereken ayırma işlemlerini gerekli zamanlarda yaparak başarılı bir tatbikat gerçekleştirdi. Amacımız böyle geniş çaplı bir kaza olduğu zaman bu kazayı en seri ve hızlı şekilde tüm ekiplerimiz zamanında geliyor mu? Müdahaleleri etkin şeklide tatbik ederek ileride bir kaza olduğu zaman bunları doğru ve hızlı şekilde uygulayabiliyor mu bunları burada yapılan tatbikatta ekiplerimizin en etkin şekilde yaptığını gördük, izledik” dedi.
11 Ambulans 3 özel hastane ambulansı 2 UMKE timinin yer aldığı tatbikata; 112 Acil Sağlık Hizmeti ve UMKE’den 45 personel, özel hastanelerden 9 ve 30 acil yardım öğrencisi toplam 84 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Vali Ali Mantı tatbikat sonunda ekipleri gösterdikleri başarılı çalışmalardan dolayı tebrik etti.
Tatbikata Vali Ali Mantı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, , 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Can Cansızlar, Aksaray Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abbas Mol ve daire müdürleri katıldı.Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı