Gezerek yerinde öğreniyorlar

Gezerek yerinde öğreniyorlar

Aksaray Şehit Pilot Hamza Gümüşsoy Fen Lisesi farklı tarzlarda gezileriyle takdir toplamaya devam ediyor.
Geçen yıl Türkiye'nin önemli bilim, sanayi ve teknoloji kuruluşlarından TAI-TUSAŞ tesislerini özel izinle ziyaret eden okul, HÜRKUŞ, ATAK II Helikopteri ve İnsansız Hava Aracı ANKA'yı inceleme fırsatı bulduğunu ve etkinliğin öğrencilerde büyük etki bıraktığını açıklamıştı.
Bu hafta gerçekleştirilen gezide ise 15 Temmuz 2016'da bombalanan Özel Harekât Başkanlığı, RTÜK, Bilkent Üniversitesi ve TCDD Hızlı Tren Bakım Merkezi'nde kariyer incelemeleri yapıldığı öğrenildi. 45 Kişilik gezi ekibinin günü oldukça verimli tamamladıkları öğrenildi.
ÖZEL HAREKÂT BAŞKANLIĞI
Üst düzey güvenlikli kuruma ziyaretle başlayan gezide, bombalanan alan ve şehitlerimiz hakkında bilgi alındığı bildirildi. Okul Müdürü Ramazan Ünal Çokkayışlı, gençlerin milli ve manevi değerlere bağlı yetişmeleri ve güvenlik güçlerinin büyük fedakârlıklarla milletçe rahat bir hayat sürmemize katkı sunduklarını yerinde göstermek istediklerini belirtti. Özel Harekât Daire Başkan Yardımcısı iken 15 Temmuz hain kalkışmasında şehit düşen Aksaraylı hemşerimiz 2. Sınıf Emniyet Müdürü Önder Güzel'in anısına hazırlanan bölümü de inceleyen öğrencilerin duygulandıkları ve gereken mesajı yeterince aldıkları ifade edildi.
RTÜK
Radyo Televizyon Üst Kurulu'na geçen okul gezi ekibinin, daire başkanları nezdinde sunum dinledikleri ve iletişim, haberleşme, bilgisayar, elektrik elektronik, vb ilgili birçok mühendislikler hakkında sorular sorarak kariyer çalışmasında bulundukları belirtildi. Öğrencilerin farklı meslek alanlarını araştırma çabalarını takdirle karşıladıklarını belirten daire başkanlarının okul idaresi ve öğrencileri tebrik ettikleri öğrenildi.
BİLKENT ÜNİVERSİTESİ
Öğrencilerin istekleri doğrultusunda Bilkent Üniversitesi gezilerek motivasyon çalışması gerçekleştirildiği ve bazı mühendislikler hakkında sohbet imkanı sağlandığı belirtildi.
TCDD HIZLI TREN BAKIM MERKEZİ
Makine Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve daha birçok mühendislik alanı ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Bakım Merkezi'nde bulunan hızlı trenlerin yerinde incelendiği bildirildi. Aksaraylı hemşerimiz Yüksek Makine Mühendisi Mücahit Boysak'ın öğrencilerle bizzat ilgilenerek gezdirdiği kurumda önemli kazanımlar edinildiği sorumlu öğretmenlerce ifade edildi. Öğrencilerin büyük bir ilgiyle inceledikleri tesiste etkili sunumu ile öğrencilere cesaret aşıladığı öğrenilen Mücahid Boysak'ın Alman ve İspanyol firmalarının ürettikleri iki çeşit hızlı trenden daha kalitelisini ülkemizin de üretebilecek potansiyele sahip olduğunu ve öğrencilerin yurtdışına doktora, master çalışmaları için giderek ilim, bilim ve teknolojik gelişmeleri yerinde öğrenmeleri ve ülkemize dönerek daha kalitelisini geliştirip, yeni buluşları icat etmelerinin zor olmadığını belirtmesinin, gezideki maksadın tam anlamıyla hâsıl olduğu belirtildi.
TÜRK HAVA KUVVETLERİ MÜZESİ
Son olarak, uçakların ve uçak sanayi hakkında tarihi bilgi ve eserlerin sergilendiği müzeyi gezen öğrencilere, son zamanlarda rağbet gören mesleki alanlardan uçak mühendisliği hakkında tanıtım ortamı oluşturulduğu ve öğrencilerin uçakları büyük bir ilgi ile inceledikleri belirtildi.
Gezi, inceleme ve ziyaretler hakkında açıklama yapan Okul Müdürü Ramazan Ünal Çokkayışlı, öğrencilere milli ve manevi bilincin aşılanması ve geleceğimizi emanet etme bilincini bu tür etkinliklerle daha etkili ve verimli bir şekilde aşılanabileceği inancıyla hareket ettiklerini ve öğrencilerden gelen dönütler doğrultusunda gereken sorumluluğun aşılandığını sözlerine ekledi. Gösterilen ilgiden oldukça mutlu olduklarını dile getiren Çokkayışlı, tüm kurum yetkililerine okul ve öğrenciler adına teşekkür etti. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı