Gezginci arıcıların zorlu mesaisi

Gezginci arıcıların  zorlu mesaisi

Yılın büyük bölümünü evlerinden kilometrelerce uzaklıkta geçiren gezgin arıcılar, zor koşullara rağmen işlerini severek yapıyor. İlkbahar aylarında kovanları ile çıktıkları yolculuğa zorlu mesaileri eklenen arıcıların aile hasreti, yılın 6 ayı sürüyor.
İlkbaharda ailesiyle vedalaşarak Adana'dan gurbet yolculuğuna çıkan Mustafa Baysal, gezgin arıcılardan sadece bir tanesi. Baysal, 23 yıldır arıcılık yaparak ailesinin geçimini sağlıyor. Sezonu, bal üretiminde Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olarak bilinen Aksaray, Niğde, Muğla’da geçiren Baysal, en son olarak Muğla Milas Çam köyündeki arazide bulunan 360 kovanla gece gündüz demeden yakından ilgileniyor. Babasından kalan arı kovanları ile mesleğini sürdüren Baysal, yaşamını 4 metrekarelik barakada sürdürüyor. Bir Gün boyunca yaşadığı maratonu anlatan Baysal, sabah erken saatlerde kovanların bulunduğu bölgeye giden Baysal, güneşin batmasıyla barakasının yolunu tutuyor.
BİZİ EN ÇOK PİYASADA SATILAN SAHTE BALLAR ETKİLİYOR
Arıcılığın zor bir meslek olduğunu vurgulayan Baysal, ‘’Bal hasadından herhangi bir sıkıntımız yok. Fakat bu yıl satışlarımızda büyük bir sıkıntı var. Piyasada peşin para dönmüyor. Vadeli satmak zorunda kalıyoruz. Eskiden tüccar arıcının çadırına girerdi ve birlikte bal sağımı yapardık. Şimdi ise 15 günde sağımı bitiriyorsun. Daha sonra tüccarın ayağına bal alması için gidiyorsun. Bu yıl çam balının tenekesini 300 liraya peşin, 4 ay vadeli olanda ise 450 liraya veriyoruz. Bir teneke bal ise 27 kilo geliyor ve biz kilosunu 11 liraya veriyoruz. Bizi en çok piyasada satılan sahte ballar etkiliyor. Bal aroması şurupları var. Bunun kilosu ise 4 -5 lira olduğu için gerçek balımız pahalı kalıyor ve bizi zor durumda bırakıyor. Bu sahte balı birçok kişi piyasada maalesef 20-25 liraya satıyor” dedi.
ARILAR ARTIK BENİM ÇOCUKLARIM GİBİ OLDU
Bunun yanında çiçek balında rekoltenin oldukça düşük olduğunu belirten Baysal, ”Çiçek balını biz toptan perakende olarak satıyoruz. Benim 360 tane kovanım var. Ben evimi arıcılık yaparak geçindiriyorum. Arılar artık benim çocuklarım gibi oldu. Arılar doğaya can katıyorlar. Biz bir şehirden başka bir şehrin köyüne gittiğimiz zaman direk muhtarı görüp arılarımızı araziye indiriyoruz. Yurt dışında ise arıcılara büyük bir önem veriyorlar. Bu yıl Kurban bayramında hasat yaparken bir kovanımdan kalp şeklinde bal çıktı ve ben o balı babama hediye ettim. Birde bal sevgisini kamyonetimin plakası 01 BAL 25 olarak aldım. Bu meslek bende sevgiye dönüştü” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı