Girişimcilik kursları artarak devam ediyor

Girişimcilik kursları  artarak devam ediyor


2019 yılının ilk ayından itibaren başlatılan girişimcilik kursları hız kesmeden devam ediyor. İş-Kur Müdürü Mahmut Akkuş, geçtiğimiz yıl 765 girişimci adayının başarılı eğitim programlarının ardından işyerlerini açarak çalışma hayatı içerisinde girişimci olarak yerlerini aldıklarını söyledi.


2019 yılının ilk ayından itibaren başlatılan girişimcilik kursları hız kesmeden devam ediyor. İş-Kur Müdürü Mahmut Akkuş, geçtiğimiz yıl 765 girişimci adayının başarılı eğitim programlarının ardından işyerlerini açarak çalışma hayatı içerisinde girişimci olarak yerlerini aldıklarını söyledi. 2019 yılında da girişimci sayısını artırmak için Aksaray Ticaret Borsası iş birlikteliğinde 50 kişilik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi protokolü imzaladıklarını söyledi.
Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri girişimcilerden gelen talep üzerine ihtiyaç doğrultusunda açıldığını belirten  Akkuş, müracaatların da bizzat girişimciler tarafından İŞKUR'da gerçekleştirileceğini söyledi.
SON MÜRACAAT TARİHİ 7 ŞUBAT 2019
Müracaat tarihi ile ilgili de bilgiler veren Akkuş; “Son müracaat tarihi 7 Şubat 2019olup, müracaat edeceklerin bizzat İŞKUR'a müracaatı ve E-Devlet şifresi ile KOSGEB üzerinden işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kursu iki grup halinde14-17Şubat, 18 - 21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecektir. Aksaray il ve ilçelerinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan ve kendi işyerlerini açan girişimcilerin başarılı performansları genç girişimci adayları açısından girişimcilik kurslarının tercih sebepleri arasında yer almaktadır.”diye konuştu.
İSTİHDAMDA DAHA FAZLA KADIN ELİ PROTOKOLÜ
Ayrıca Ticaret Borsası ile kadınlara yönelik 75 kişilik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi KURSU Protokolü’nün de imzalandı. İŞ-KUR İl Müdürü Mahmut Akkuş konuşmasının devamında; “Ticaret Borsası iş birlikteliği içerisinde düzenlemiş olduğumuz bu kurslarımıza dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kendi işinin patronu olmak isteyen gençlerimiz, kadınlarımız ve engelli vatandaşlarımıza öncelik verme arzusundayız. Valimiz Ali Mantı’nın himayelerinde Ticaret Borsasında İŞKUR, Ticaret Borsası, Kadın Dernekleri ve Platformları ile işbirliği içerisinde “İstihdamda Daha Fazla Kadın Eli Protokolü” imzalandı. Bu protokol çerçevesinde bugün bilhassa Aksaray genelinde girişimci kadın adaylarımıza ulaşmak istiyoruz. Hedefimiz iş arayan değil, işveren girişimciler olarak çalışma hayatı içerisinde yer almalarıdır. Bilindiği üzere ilimiz kadın istihdamında 4. sırada yer almaktadır. Bilhassa bir önceki yıla göre %73,27 ‘lik bir artış kadın istihdamında sağlanmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk öncülüğünde ulusal istihdam stratejik hedefleri doğrultusunda kadının işgücüne katılma oranı %41'e çıkarma hedefimiz bulunmaktadır. Aktif İşgücü Programlarının önemli bir kısmını kadınlar oluşturmaktadır. 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan gençlerimize ve kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık gerçekleşecektir.”dedi
GEÇEN YIL YÜZ ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜ PATRON  OLDU
Akkuş şöyle devam etti; “Geçtiğimiz aylarda düzenlemiş olduğumuz girişimcilik kurslarında 100 engelli ve eski hükümlü vatandaşımız iş projelerini İŞKUR ‘ateslim ederek, 2018 yılında yeni girişimciler olarak kendi işlerinin patronu oldular. Değişik mesleklerden kendi işlerini kurarak 50 bin TLye kadar hibe desteğinden yararlandılar. Bunun dışında da bu sertifikayı alan yüzlerce vatandaşımız kendi işini kurarak kendi işlerinin patronu oldular. Temennimiz işgücü piyasası içerisinde artık gençlerimizin iş arayan değil, işveren gençler olmasını sağlamaktır.
İLİMİZİ YENİ GİRİŞİMCİLER İLE BULUŞTURMAK İSTİYORUZ
14-17 Şubat 2019 ve 18-21 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin,25 ’er kişilik gruplar halinde, günde 8 saat olmak üzere toplam 4 gün süreceğini, 18 yaşını doldurmuş herkesin katılabileceğini, eğitim giderlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağını ve kursa katılanlara (emekliler, çalışanlar vb. hariç) günlük 20 TL cep harçlığı ödeneceğini, genel sağlık sigortası kapsamında primlerinin yatırılacak.
Eğitimde girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri ile sorumlu girişimci kavramı ve tecrübe paylaşımı, işletme kavramı, işletme fonksiyonları, türleri, kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar, iş planı, kavramı ve öğeleri, iş modeli, iş planına yönelik atölye çalışmaları yer alacak.” (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon