Güçlü kadınlar mutlu yarınlar

Güçlü kadınlar mutlu yarınlar

Aksaray'da, 9 ay önce kooperatif kuran 7 kadın girişimci, kısa sürede ortak sayısını 15'e çıkardı. Kadın girişimciler, yaklaşık 3 ay önce faaliyete geçirdikleri atölyede minder, yastık ve gömlek dikerek, kendileriyle birlikte 40 kişiye istihdam sağlıyor.
'Güçlü kadınlar, mutlu yarınlar' sloganıyla kooperatif kurmak için yola çıktıklarını belirten Medikal ve Tıbbi Ürünler Kadın Girişim ve Üretim Kooperatifi (AKMEDSAN) Başkanı Nevin Aydın, “Yaklaşık 10 ay önce kooperatifimizi kurduk ve son 3 aydır da üretim yapıyoruz. Kooperatif üyelerimizle birlikte 40 kişiye de istihdam sağlıyoruz. Bunun 15 tanesi kooperatif üyelerimiz, diğerleri ise çalışanlarımızdan oluşuyor. 7 kadınla başladığımız kooperatif işinde bugün 15 kişi çalışıyoruz. İstanbul’da ulusal bir markaya günlük bin kadın pantolonu ve diğer bir firmaya ise günlük bin 500 promosyon minder imal ediyoruz. Şu ana kadar 85 bin minder imal ettik ve üretimimiz artarak devam ediyor. İstanbul ve Ankara’da iş görüşmelerine gittiğimizde kooperatif sektörünün büyük bir güvenilirlik arz ettiğini gördük ve bu işe daha ağırlık verdik. Küçük birikimlerimizi bir araya getirerek bu işe girmeye karar verdik. Önce makinelerimizi ve binalarımızı kiralayarak çalışmaya başladık. Önümüzdeki günlerde Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) ile birlikte Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programını da  (SOGEP)uygulamaya başlayacağız” dedi.
Aksaray’da bulunan işsiz kadınlara yönelik çalışmalara başladıklarını belirten Aydın, “Şehrimizde kadınlarımızın çalışabileceği tek yer tekstil fabrikaları. Bu fabrikaların da açılabilmesi için insan gücü gerekiyor. Bizler kadınların çalışmasına ve istihdam edilmesine çok önem gösteriyoruz. Bunun için kadınlarımıza iş ve meslek edindirmek amacı ile projelerimizi sunuyoruz. Hedefimiz dikiş makinesi sayımızı artırıp çalışan sayımızı da 250 -300 çalışana yükselterek organize sanayide bir fabrika için yer arayışına gireceğiz. Aksaray ilinde maddi durumu yerinde olmayan kadınlara iş ve meslek öğretip ayakları üzerlerinde durmalarını sağlayacağız.'Güçlü kadınlar, mutlu yarınlar' sloganıyla çıktığımız yolda çok güzel projelerle ve devlet desteği ile halkımıza ve çalışanlarımıza destek olacağız” diye konuştu.
ÜRÜN ÇEŞİTLİĞİMİZ ARTIYOR
Moda Tasarımı Bölümü mezunu Hatice Sunamak, yoğun bir çalışma içinde minder ve pantolon dikimi yaptıklarını söyledi. Yeni siparişler aldıklarını ifade eden Sunamak, “Bunun hazırlıklarımızı tamamladık ve dikim işlemlerine başladık. Bunun yanında kendi koleksiyonumuzu hazırlamaya başlayacağız. Kooperatifimize yeni dâhil olmak isteyen kadınlarda var. Onlarla da istişare halindeyiz. Şu anda talepleri yetiştirmek için Ramazan ayı olmasına rağmen yoğun tempo ile çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.  Foto-Haber:              Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı