Günde 1 ton süt üretiyor

Günde 1 ton  süt üretiyor

Aksaray'da çiftçi Fatih Koç, devlet destekli kurduğu büyükbaş hayvan çiftliğinde, günde 1 ton süt üreterek ekonomiye katkı sağlıyor.
Çimeli Yeniköy de çiftçilik yapan Fatih Koç, ''2018 yılı başında 2 bin metrekare alanda bir işletme kurduk. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün desteğiyle çiftliğini genişlettik” şeklinde konuştu.Şu an günde 1 ton süt ürettiğini ifade eden Koç, şunları söyledi: “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Tarım İl Müdürlüğü'nün imkânlarından yararlanarak 2018 yılı başında 50 baş son sistem bir çiftlik kurduk. Desteklemeden önce günlük 5 baş hayvanla, 150 litre süt üretiyorduk. Şimdi 50 büyükbaş hayvanla, günlük 1 ton arası süt üretir hale geldik”
Sütleri soğuk sistem yoluyla direk fabrikalara gönderdiklerini belirten Koç, “Hijyenik bir ortamda memeleri yıkanarak direk hayvanın göğsünden soğutma tanklarına gidiyor. Daha sora fabrikadan gelen araçlara sevk edip el değmeden sütleri götürüyorlar” dedi. 
Koç, “Soğuk sütün kilosunu 2 lira 30 kuruşa veriyoruz. Şükür devlet desteği ile hem evimizi geçindiriyoruz hem de vatandaşlarımıza el değmeden son sistem makinelerle süt üretimi yapıyoruz” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı