‘Güneş enerjisine dayalı yatırımlar için çalışacağız’

‘Güneş enerjisine dayalı yatırımlar için çalışacağız’

AKSARAY’IN GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAK ALANI (YEKA) İLAN EDİLDİ

Yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlı güneş enerjisi her geçen gün daha büyük önem kazanırken AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy önemli bir müjde vereceğini açıkladı.
Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, İl Başkanı Hüseyin Altınsoy ve STK Başkanları’nın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ile heyet halinde yapılan görüşme sonuç verdi.
Kentin güneş kenti olması yönünde girişimlerin ısrarla sürdürüldüğünü ve bu yönde güneş enerjisi üretimi için çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunduklarını dile getiren İl Başkanı Altınsoy, yapılan girişimlerin netice verdiğini ve Aksaray’ın güneş enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ilan edildiğini duyurdu.
YEKA ilanı ile birlikte Aksaray’ın güneş enerjisi üretimi noktasında önündeki en önemli engellerden birinin de kalktığını aktaran Başkan Altınsoy, “Toplam 1.000 megavat gücündeki bağlantı kapasitesinin tahsisin de 10, 15 ve 20 megavat şeklinde 74 adet güneş enerjisine dayalı YEKA ihalesi yapılacak. İlimizde ise 10,10,10 megavat olmak üzere toplamda 30 megavat 3 ayrı ihale olacak. Söz konusu ihalelere sadece Türk Ticaret Kanunu’na göre anonim veya limited şirket şeklinde kurulmuş tüzel kişiler başvurabilecek. Her bir ihalenin başlangıç tavan fiyatı kilovat saat başına 30 kuruş, elektrik enerjisi alım süresi ise sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 yıl olacak” dedi.
‘KENDİ KAYNAKLARIMIZI KULLANMALIYIZ’
Güçlü Türkiye yolunda enerjide bağımsız olmak adına ciddi adımların atıldığını aktaran Başkan Altınsoy, “Tüketici olduğumuz enerjide de büyük ölçüde dışa bağımlı bir ülke konumundayız. Bunun içinde kendi kaynaklarımızı yerli, yenilenebilir ne varsa sonuna kadar kullanmalıyız. Üretimde kullanılan temel girdi olan enerjinin, yeterli miktarda, kesintisiz, en az maliyetle güvenilir bir şekilde temin edilmesi enerji politikamızın temel amacıdır” açıklamasında bulundu.
Aksaray’ın güneşli gün sayısı ve güneş enerjisi verimliliği bakımından çok iyi konumda olduğuna işaret eden Altınsoy, “Bundan sonraki süreçte güneş enerjisine dayalı daha büyük ölçekte yatırımlar için gayretimiz devam edecektir. Aksaray’ın YEKA ilan edilmesi sürecinde bize destek olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, Bakan Yardımcılarımıza, Enerji İşleri Genel Müdürümüze, EPDK Başkanımıza, Milletvekilimiz Cengiz Aydoğdu’ya, Belediye Başkanımız Evren Dinçer’e ve Oda Başkanlarımız Cüneyt Göktaş ve Hamit Özkök’e, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı