​Güvercin tutkunları bu pazarda buluşuyor

​Güvercin tutkunları bu pazarda buluşuyor


Aksaray ’da kuş beslemeyi hobi edinenler, salı kurulan pazarda bir araya geliyor. 


Aksaray ’da kuş beslemeyi hobi edinenler, salı kurulan pazarda bir araya geliyor. Kılıçaslan mahallesinde kurulan pazarda, özellikle "taklacı", "silik ", " boz " ve " mermeri " cinsi güvercinler, güzellikleri ve ötüşleriyle meraklılarını bekliyor.
Kuş meraklılarının sabah erken saatlerinde yolunu tuttuğu pazarda, kuş türleri için yem ve ilaç da satılıyor. Zaman zaman kuşlar için kıyasıya pazarlığın yapıldığı mekanda, yediden yetmişe birçok kişi beğendiği güvercini alabilmek için uğraşıyor. Pazarda kuşlar ve meraklıları renkli görüntüler oluşturuyor. Güvercin besleme alışkanlığının yaygın olduğu kentte, haftanın belirli günlerinde ise "kuşçu kahvehanelerinde " cins kuşlar için ihale düzenleniyor.
Genellikle akşam saatlerinde toplanan güvercin meraklıları, burada hem güvercinlerini satıyor hem de kuşlar hakkında bilgi ediniyor. Güvercin besleyen vatandaşlardan Uğur Batur,"her salı günü toplandıklarını anlattı. 
20 LİRAYA DA 300 LİRAYA DA
GÜVERCİN BULMAK MÜMKÜN
Küçük yaşlardan itibaren bu işe merakı olduğunu ifade eden Batur, "Yıllardır buradayım. Evimde de 30 civarında çeşitli cinslerde güvercin besliyorum. Pazarı, çocukluğumdan beri bilirim. Güvercin alıp, satmak isteyenler buraya kuşlarını getirir. Burada 20 liraya da 300 liraya da güvercin bulmak mümkün. Aksaray’da güvercin beslenen ve satışının yapıldığı yerlerde ise 5 bin liraya kadar kuş bulmak mümkün." dedi.
'YAZ KIŞ FARK ETMEZ BİZ SÜREKLİ BURADAYIZ'
Mustafa Akkaya ise güvercin beslemenin bir tutku olduğunu dile getirerek, gelişen teknolojiye rağmen kentte insanların bu meraktan vazgeçemediğini anlattı. Pazar günleri saat 6.30’da pazarın açıldığını aktaran Akkaya, "Yaz kış fark etmez, biz sürekli buradayız ve her salı yoğunluk oluyor. Küçük çocuklar da yaşlı adamları da burada görmek mümkün. Çünkü bu işin yaşı yok. Bu işten keyif alıyoruz." şeklinde konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon