Halkımızın sesine kulak vererek hizmet ediyoruz

Halkımızın sesine kulak vererek hizmet ediyoruz

BÜYÜK ŞEHİR OLMADAN DA BÜYÜK ŞEHİR STATÜSÜNE KAVUŞACAĞIZ

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şehirde görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya gelerek yapılan ve yapımısüren projeler hakkında bilgiler aktardı. Toplantıya Başkan Yardımcıları Hıfsı Peker, Tayfun Çelik ile Basın ve Halkla ilişkiler Müdürü Hakkı Ener Elçi katıldı. Başlıklar halinde 2 yıllık çalışmaları bir bir anlatan Dinçer; özellikle belediye binasının taşınması, katı atık ve atık su, kentsel dönüşüm projelerine vurgu yaptı.
‘NÜFUS ARTIŞI HIZLA ARTIYOR’
Şehrin her geçen gün hızla gelişip büyümeye devam ettiğini söyleyen Başkan Dinçer, “Geçen yıl 10 bin nüfus artışı ile merkez nüfusumuz 239 bin oldu. Bu yıl ki hedefimiz ise 250 bin bandında. Eğer 250 bin 1 derse şehrimiz büyük şehir olmadan, vites yükseltmiş ve sınıf atlamış olacak. Büyük şehir statüsüne geçmeden kendi içerisinde bu hürriyete bürünmüş olacak. Çevre illerle nüfus artışı olarak kıyaslandığımızda Aksaray neredeyse 2 kat daha fazla artış gösteriyor. Bizim de kendimizi yenilememiz ve bir hareket alanı açmamız gerekiyor. Aksaray için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Şehirle ilgili algıyı değiştirmek merkezi bir taraftan alıp bir tarafa götürmek, bir şehirde olmazsa olmaz hizmetlerin temelini atmak gerekiyor” dedi.
‘KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE ŞEHİR
MERKEZİMİZİ YENİLEYECEĞİZ’
Aksaray’ın 11 bin metre hektar alan üzerine kurulduğu ve toplamda 48 mahalle bulunduğunu aktaran Dinçer, “Nüfusumuzda da devamlı bir artış söz konusu. Bu yüzden merkezi genişletmemiz gerekiyor. Şehrimizi geniş bir alana yaymamız ve bunu birkaç merkezden götürmemiz lazım. Bu hem trafiği azaltacak hem de yaşam alanlarını artıracak. Bunun içinde dönüşüm yapmak gerekiyor. Bu proje en baştan zaten seçim vaatlerimiz arasında da yer alıyordu. Meydan, Zinciriye, Hamidiye, Kalanlar, Zafer Mahallesi ve Bedir Muhtar Mahallesi gibi birçok alan var. 1999 yılından önce yapılan yapılardeprem açısından risk arz ediyor. Binalarda eskiyor ve yıpranıyor. Bu yüzden yaklaşık 1,5 yıldır kentsel dönüşüm üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’u ziyaret ettiğimizde oluru ve onayını çıkardık. Yapılan çalışmalar sonucunda Hamidiye Mahallesinde 22 dönüm alan içerisinde içerisinde 607 bölümükentsel dönüşüm alanı ilan ettik. Öncesinde hak sahibi olan ve orada ikamet eden vatandaşlarımıza anketler yaptık. Çıkan sonuçlara baktığımızda yüzde 75 ile 80 oranında vatandaşlarımızınkentsel dönüşüme olumlu baktığını gördük.Bu süreçten sonra TOKİ ve GEDAŞ aracılığı ile bu iş yürüyecek. Resmi yazıları yazıldı. Firmalar vatandaşlarımıza yer tahsis edecek ve bire bir görüşmeler yapılacak. Vatandaşlar ile anlaşma sağlandığında onlara taaddüt edilen konutlar imar edilecek. Şehir merkezimizi yenileyeceğiz”dedi.
 ‘AKSARAY SOSYAL BİR FABRİKA GİBİ’
Kentsel dönüşümün yanında belediye binasının taşınması, millet bahçesi gibi birçok önemli proje üzerinde çalıştıklarını söyleyen Dinçer, “Bunlardan bir tanesi katı atık depolama tesisi, diğeri ise atık su arıtma tesisi. Katı atık depolama projemizde geri dönüştürülebilen tüm maddeler ayrıştırılacak. Tarımda ve bahçe arazilerinde kullanılacak gübre üretilecek. Ayrıca elektrik üretilecek. Atık su arıtma ile kanalizasyon sularının kullanıldığı ve tekrar doğaya verildiği bir tesis olacak. Hem atık su kontrol altına alınacak hem tekrar kullanımı sağlanmış olacak. Şehrin kendi kendine yetebilmesi ve enerjisini üretmesi gerekiyor. Yeşil miktarının artırılması, hava kalitesi, trafik ve su gibi temel yatırımlarımız bulunuyor. Bizde bu konularda kolları sıvadık. Önce iyi bir planlama daha sonra icraata geçme süreci oluyor. Belediyecilik hizmetlerinde hızlı alınan kararlar daha sonra geri dönüşü sosyal ve ekonomik açıdanmaliyeti çok fazla oluyor. Yaptığımız işler ve görevlerin vicdanı bir sorumluluğu var. Şehrin beklentilerini ve vatandaşlarımızın fikirlerini daha iyi duyarak ve anlayarak denge içerisinde hareket etmeye çalışıyoruz. ” diye konuştu.
 ‘YENİ BELEDİYE BİNASININ
TEMELİ YAKINDA ATILACAK’
Belediye hizmet binasının taşınması konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Dinçer, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile yapılan görüşmeler ve detaylı çalışmalar sonucunda terminalin yanında bulunan tır garajının bulunduğu 66 dönümlük arsayı Belediye binası yapılması şartı ile hazineden tahsis ettirdik.  Belediye hizmet binasının yanına da aynı zamanda millet bahçesi, nikah, konferans salonu, kantin, kreş veya farklı bir amaçla kullanılabilecek bir kompleks düşündük. Hemen bir teknik ekip kurduk. Ekiplerimizi Ankara, Bursave İstanbul iline gönderdik. Orada yeni yapılan hizmet binalarını meclis üyelerimize gezdirdik. Ziyaret edilen şehirlerde belediye yönetimi, çalışan, vatandaşlara teknik ekiplerimiz akıllarında kalan soruları sordular. Uzun ve detaylı bir araştırma yaptık. Birçok partili üyelerimizle birlikte bu alanda istişarelerde bulunduk ve sonuç olarak ihalesini gerçekleştirdik. Yakın zamanda temel atma işlemi yapacağız. Birçok açıdan, meydana gelen problemlerden ve şehrin ana arterini rahatlatmak açısından bu proje büyük bir önem arz ediyor. Projenin bu konuma gelebilmesi neredeyse 1,5 yıl sürdü. Belediye binasının taşınması aynı zamanda bir kentsel dönüşümü de içerisinde barındırıyor” şeklinde konuştu. Aksaray’a vizyon katacak projelerden birinin de millet bahçeleri olduğunu ifade eden Başkan Dinçer, “Millet Bahçesi ile aslında şehrin sahip olduğu yeşil alanların doğal güzelliği ortaya çıkartmayı hedefliyoruz. Bu projemizin amacı vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte güzel zaman geçirebilecekleri bir mekân oluşturmak. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı