Hamidiye Mahallesi yeni yaşam merkezi haline gelecek

Hamidiye Mahallesi yeni  yaşam merkezi haline gelecek

Dinçer, kentsel dönüşümün yapıldığı bölgelerde olası doğal afetlerde can ve mal kayıplarının önlendiğine dikkat çekti.

HAMİDİYE MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ LANSMAN TOPLANTISI YAPILDI

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in girişimleri ile Hamidiye Mahallesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm projesinin lansman toplantısı Aksaray Bilim Merkezinde gerçekleştirildi.

Projenin tüm detaylarının tanıtıldığı toplantıya Milletvekili Cengiz Aydoğdu, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Ak Parti teşkilat mensupları, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, oda başkanları ve basın mensupları katıldı.

Dinçer, Aksaray Bilim Merkezinde projeye ait görselleri, projenin teknik özellikleri ve süreci hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Şehrin en kapsamlı ilk kentsel dönüşüm projesini katılımcılara aktaran Dinçer, Aksaray’da kentsel dönüşümün öneminden bahsetti.

‘DÖNÜŞÜMÜ ŞEHRİN KALBİNDEN BAŞLATTIK’

Şehrin en eski yerleşim birimlerinden biri olan Hamidiye Mahallesi’nin kentsel dönüşüm rezerv alanı olarak belirlenmesine değinen Dinçer,“ Hamidiye Mahallesi şehrin kalbi olan kent meydanına 100 metre, şehrin en kalabalık caddesi olan Bankalar Caddesi’ne sadece 50 metre uzaklıkta yer almaktadır. Olası bir yangın durumunda itfaiye, birinin hasta olması durumunda ambulans dar sokaklara girememektedir. Sağlıksız yapılar ve binalar da artık ömrünü tamamlamış. Vatandaşlarımız için büyük risk teşkil ediyor. Seçimden önce, 2019 yılı Mart ayında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ile Hamidiye Mahalle’miz de yaptığımız alan gezisinde projemizi bizzat kendisine anlatmıştık. Kendisi de gerekli talimatları vermiş Hamidiye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Rezerv alanı olarak ilan edilmişti. Çalışmalarımıza seçimden sonra ağırlık vererek vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacı ile kurduğumuz proje bilgilendirme ofisi ile mahalle sakinlerimizin görüşlerini aldık. Projenin içeriği hakkında mahalle sakinlerimizi bilgilendirdik. Projede ilk yıkımı geçen sene 40 yıldır yıkılmayı bekleyen halk arasında ucube bina olarak nitelendirilen bir binayı yıkarak başladık. Aslında yıkılan sadece o bina değildi. Kentsel dönüşümle ilgili Aksaray’daki tabularda bu binayla birlikte yıkılmıştı. Bu işte bizim ne kadar kararlı olduğumuzu gösteriyordu” dedi.

‘MAHALLE SAKİNLERİMİZLE  İSTİŞARE İÇERİSİNDEYİZ’

Kentsel dönüşüm projesinin uzun bir süreç gerektirdiğini vurgulayan Dinçer, projenin içeriği hakkında şu açıklamalarda bulunda bulundu; “Belirlenen rezerv yapı alanı içerisinde bulunan 80 adet yapıda ilk yıkım işlemlerini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdik. Bu süreçte vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına kira yardımında bulunacağız. Toplam proje alanı olarak belirlenen 2.25 hektarlık alanda bulunan 656 bağımsız birimde dönüşüm gerçekleştireceğiz. 556 hak sahibinin bulunduğu proje, 2 ada ve 13 blok şeklinde şehrin kalbinde hayata geçirilecektir. Kentsel dönüşüm projemiz tamamlandığında 25 metrelik yeni bir caddesi ve alanın tamamını kapsayacak 2 katlı oto parkı ile Hamidiye Mahallemiz yeni yaşam merkezi haline gelecek. Vatandaşlarımız güvenli sağlıklı ve kaliteli ortamlarda barınma ihtiyacının karşılanması adına 274 konut bağımsız birim, 181 ticaret bağımsız birim ve 126 ofis bağımsız birim hayata geçirilecek. Mevcutta yeşil alan varlığının olmadığını bildiğimiz Hamidiye Mahallemizde oluşturacağımız yeşil alanlarda yüzlerce ağacı toprakla buluşturacağız” dedi.

 

‘AKSARAY ÖNÜMÜZDEKİ TARİHLERDE BÜYÜKŞEHİR GÖRÜNÜMÜ KAZANACAK’

Dinçer’in ardından kentsel dönüşüm projelerini değerlendiren Milletvekili Cengiz Aydoğdu kentsel dönüşüm projesinin şehre estetik katacağı vurgusunda bulundu Milletvekili Aydoğdu konuşmasının devamında ifadelere yer verdi; “Belediye Başkanımız Dr. Evren Dinçer’e ve projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu tür projelerle Aksaray önümüzdeki tarihlerde büyükşehir görünümü kazanacak. Aksaray artık bir dönüşüm yaşadı. Bu heyecanı bütün Aksaray’ın hissetmesi yaşaması doğru aksettirilmesi önemlidir. Hepimiz Belediye Başkanımızın destekçisiyiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası