​Hasandağı’nda ‘Yunus Emre Zirve Tırmanışı’

​Hasandağı’nda ‘Yunus Emre Zirve Tırmanışı’

Ünlü  Türk Mutasavvıfı ve Halk ŞairiYunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılı nedeniyle 2021 yılının UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alınmasının ardından Aksaray’da ‘Hasandağı Yunus Emre Zirve Tırmanışı’ gerçekleştirildi.
İstanbul ve Ankara’dan, ünlü fenomenler ve radyo programcılarının katıldığı ‘Yunus Emre’ tırmanışı 3 bin 268 metre yüksekliğindeki Hasandağı’nda 25 kişi ile yapıldı.
Vali Hamza Aydoğdu Yunus Emre’nin vefatının 700'üncü yılı nedeniyle UNESCO tarafından anma yıl dönümleri kapsamına alındığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan genelge ile de 2021 yılının Yunus Emre Yılı ve Türkçe Yılı ilan edildiğini söyledi. 
Yunus Emre’nin her yıl Aksaray’ın Ortaköy İlçesi Sarıkaraman Köyü’ndeki türbesinde düzenlenen etkinliklerle anıldığını ifade eden Vali Aydoğdu, 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmesinin ardından Aksaray’da farkındalık oluşturmak için yapılan Hasandağı tırmanışını ‘Yunus Emre’ye atfettiklerini söyledi.
2021 yılının Yunus Emre Yılı ilan edilmesini çok önemsediklerini vurgulayan Vali Aydoğdu; “Yunus Emre’nin sınırları aşan, kalıplara sığmayan bir ünü vardır. Ancak, burası onun, dergahına düzgün odunlar taşıyıp Tabduk Emre’den ilim, alıç götürüp Hacı Bektaş’tan hikmet öğrendiği memleketidir. Onu en güzel şekilde yad etmeye ve etkinlikler yapmaya talip ve hazırız. Türkçemizi ve Bizim Yunus’u layığı ile temsil edeceğiz. Bu anlamda, ulusal ve uluslararası etkinlikler yapacağız. Farkındalık oluşturmak adına Hasan Dağı’na zirve tırmanışı ile start verdik. Sosyal, Kültürel, Edebi, Sportif ve Sanatsal etkinliklerimiz olacak.”
Vali Hamza Aydoğdu,  İstanbul ve Ankara’dan tırmanışa katılan ünlü fenomenler ve radyo programcıları; güvenli parkurlarıyla dağcılığa meraklı zirve tutkunlarının önemli buluşma noktalarından olan 3 bin 268 metre yüksekliğindeki Hasandağı’naYunus Emre Zirve Tırmanışını gerçekleştirdiler. FOTOĞRAFLI
 ÜNLÜ  Türk Mutasavvıfı ve Halk ŞairiYunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılı nedeniyle 2021 yılının UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alınmasının ardından Aksaray’da ‘Hasandağı Yunus Emre Zirve Tırmanışı’ gerçekleştirildi.
 
 
 
 
 
 
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı