Hasandağı’nın volkanik aktivitesi takip edilecek

Hasandağı’nın volkanik aktivitesi takip edilecek

Aksaray İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD, Niğde AFAD, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi başta olmak üzere birçok paydaşın olduğu “Hasan Dağı Volkanizmasının Tektonik ve Volkanik Açıdan Jeodezik ve Fiziksel Sensörler ile İzlenmesi” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.
Aksaray Üniversitesi’nin yürütücülüğünü üstleneceği “Hasan Dağı Volkanizmasının Tektonik ve Volkanik Açıdan Jeodezik ve Fiziksel Sensörler İle İzlenmesi” başlıklı proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 1001 Deprem Araştırmaları Çağrısı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.
Aksaray AFAD Müdürü Cezmi Türkmen, proje çalışmasının 3 yıl süreceğini söyledi. Türkmen, “Aksaray ve Niğde illeri arasında bulunan ve Dünya Volkanoloji Birliği’nin aktif volkanlar listesinde bulunan Hasan Dağı’nın volkanik ve tektonik kökenli deformasyonları ile sıcak su buharı ve kimyasal gaz çıkışları incelenip, izlenecek. Proje çalışması, 20 Eylül 2020 tarihinde Niğde İli Bor İlçesine bağlı Obruk’ta meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremle tekrar gündeme gelen; bölgemizdeki depremlerin tektonik aktiviteden mi yoksa volkanik aktiviteden mi kaynaklandığı sorusu ve bu iki unsurun birbirini etkileyip etkilemediğinin anlaşılması açısından büyük önem taşımaktadır. Daha önceki yapılan bilimsel çalışmalarda göz önüne alınarak Hasan Dağı üzerinde ve yakın çevresindeki yüzey deformasyonlarının belirlenmesi amacıyla bölgede kampanya tipi ve sürekli Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) ölçmeleri, radar görüntülerinin kullanıldığı İnterferometrik Yapay Açıklıklı Radar (InSAR) ölçümleri, sıcaklık ölçümleri, gaz ölçümleri ve fay ve çatlaklara dönük yapısal ve kinematik ölçümler yapılacak. Projenin bütçesi 750 milyon TL olup TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı