Hayat kurtaran tarif

Hayat kurtaran tarif

BOĞAZINA ELMA KAÇAN AYSİMA BEBEK TELEFONLA YAPILAN TARİFLE KURTARILDI

Aksaray’da boğazına elma  parçası takılan 7 aylık Aysima bebek 112 görevlisinin telefonla tarif ettiği Heimlich Manevrası tekniği ile hayata tutundu.
 112 Çağrı Merkezini arayan bir kişi bebeğinin nefes alamadığını ve morardığını ifade ederek yardım istedi. Çağrıyı karşılayan 112 görevlisi Acil Tıp Teknisyeni Şirin Taydemir panik halinde durumu anlatmaya çalışan bebeğin annesini sakin olmasını ve söylediklerini hemen yapmasını istedi.
Minik bebeğin annesi Melike Ok sağlık görevlisinin söylediği şekilde yüz üstü çevirdiği bebeğinin sırtına vurarak nefes borusunu tıkayan elma parçasının çıkmasını sağladı. Minik bebeğin ağlama sesini duyan 112 görevlisi nefes almaya başladığı bilgisini teyit ederek anneye sakın kalmasını bulundukları adrese ambulans ve sağlık görevlilerini yönlendirildiğini belirtti. Olay yerine kısa zamanda ulaşan 112 ekipleri 7 aylık Aysima bebeğin rahat şekilde nefes aldığını genel sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi. Hastaneye sevk edilmesine gerek duyulmayan minik Aysima’yı daha sonra tekrar ziyaret eden sağlık görevlileri bebeğin genel muayenesi yaptı.
Aysima bebeği evinde ziyaret eden 112 görevlisi Şirin Taşdemir o anları anlattı. 112 görevlisi Şirin Taşdemir daha sonra minik Aysima ve annesini ziyaret etti. Taşdemir, karşılaşılan acil bir durumda sakin kalmanın ve yapılacak müdahalenin büyük önem taşıdığını söyledi.
Olay anının anlatan Taşdemir; “Çağrıyı aldığımda anne çok panikti, çocuğunu boğazına elma kaçtığını söyledi. İlk başta Heimlich Manevrasını tarif ettim. O panikle anne talimatları yaptı ilk parça çıktı. Çocuğun sesi geliyor mu? dediğimde gelmiyor dedi. Tarifi tekrar yapmasını istedim ikincide nefes almaya başladığını söyledi. Ağlama sesini de duydum. Ondan sonra adresini alarak ambulans yönlendirdim. Ekipler yolda iken tekrar anneyi arayarak bebeğin durumu hakkında bilgi aldım’ dedi.
Aysima bebeğin annesi Melike Ok olay anında çok zor durumda kaldığını ne yapacağını bilemediğini söyledi. Bebeğinin o anki durumunu gördüğünde hemen 112 acil servisi aradığını anlatan anne Melike Ok 112 görevlisinin yapılması gereken ilk yardım talimatını kendisine söylediğini ve hemen bebeğine bunu uyguladığını söyledi. Ok, Sağlık görevlisinin ikinci defa aynı şekilde uygulaması yönündeki yönlendirmesiyle tarif edilen yöntemi tekrar ettiğinde bebeğinin boğazındaki cismin çıktığını ve bebeğinin nefes almaya başladığını söyledi.
Sağlık çalışanlarına teşekkür eden Ok, sağlık çalışanlarına yapılan saldırı ve şiddet olaylarına da dikkat çekerek; ‘Onlar olmadığı sürece bizde var olamayız. Benim çocuğum ölebilirdi. Bu durum herkesin başına da gelebilirdi. Onların tarifi ile çocuğum kurtuldu. İyi varsınız çok teşekkür ediyorum’ diye konuştu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı