‘Hayatın her alanında kadınları desteklemek üzere çalışıyoruz’

‘Hayatın her alanında kadınları  desteklemek üzere çalışıyoruz’

Bir dizi ziyaret için Aksaray’a gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya yanık, Kadın Aktivite Merkezinin açılışını yaptı ve ‘Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’ etkinliğine katılarak önemli masajlar verdi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi. Aksaray Belediyesi tarafından kente kazandırılan Küçük Bölcek Nakkaş ve Hasas Kadın Aktivite Merkezinin açılış törenine katılan Bakan Derya Yanık, beraberindeki Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Belediye Başkanı Evren Dinçer ve AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy ile açılış kurdelesini kesti.

Yanık burada yaptığı konuşmada, kadınların hayatın her alanında yer alması ve fırsat eşitliğinin sağlanmasına AK Parti hükümetleri olarak her zaman öncelik verdiklerini ve üzerinde hassasiyetle durduklarını bildirdi.

Tüm fertleriyle çalışan ve üreten toplumların refahı ve huzuru daha kolay elde ettiğini vurgulayan Yanık, “Bu noktada özellikle kadınlarımıza çok önemli bir rol düşüyor. Kadınların güçlenmesiyle aileler güçleniyor. Güçlü aileler güçlü toplumu oluşturuyor. Kadınların hayatın her alanında yer alması ve fırsat eşitliğinin sağlanması AK Parti hükümetleri olarak bizim her zaman öncelik verdiğimiz, üzerinde hassasiyetle durduğumuz meselelerden birisidir. Aynı şekilde çocuklarımızda bizim geleceğimizin anahtarı olarak her zaman öncelikli gruplarımız arasında yer alıyor. Kadınların hayatın her alanında daha aktif rol almalarını, hak ve fırsatlardan eşit bir şekilde yararlanmalarını sağlamak üzere hükümet olarak 20 yıldır aralıksız çalışıyoruz" dedi.

KADINLAR DAHA BÜYÜK

BAŞARILARA İMZA ATACAKLAR’

Kadınların artık karar alma mekanizmalarından akademiye, siyasetten spora her alanda çok daha görünür hale geldiklerini müşahede ettiklerini belirten Yanık, sözlerine şöyle devam etti: “Şüphesiz fırsat verildiğinde ve önlerine engel çıkarılmadığında çok daha büyük çalışmalara ve başarılara imza atacaklar. Bakanlık olarak, hayatlarının her aşamasında kadınları desteklemek üzere çalışıyoruz. Sosyal hizmetlerimiz ve sosyal yardımlarımızı bu bakışla şekillendiriyoruz. Sosyal yardıma ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımızın, ihtiyaçlarına uygun modeller geliştiriyoruz. Sosyal yardım modellerimizi oluştururken istihdama ve üretime yönlendirmeyi ise ana hedef olarak önümüze koyduk. Yeteneklerini değerlendirmeyi öğrenen, çalışan ve üreten kadınların ülkemizi dünyaya taşıyacağına, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan kadınlara örnek olacağına inanıyoruz. Türkiye kadın çalışmaları ve hizmetleriyle dünyanın birçok ülkesine model oluşturacak müktesebata, tarihsel birikime sahip bir ülkedir."

‘GÜVENLİ GELECEĞİN YOLU, SAĞLIKLI

VE HUZURLU BİR ORTAMDAN GEÇİYOR’

Bakan Yanık, AK Parti hükümetlerinin kadın, erkek, çocuk, yaşlı ve genç fark etmeksizin üretilen sosyal refahtan eşit pay alması için uğraştığını dile getirdi. Akla gelecek bütün başlıklarda bunun alt yapısını oluşturabilmek için çabaladıklarını aktaran Yanık, "Çocuklara yönelik hizmetlerimizde çocuğun yararını temin etmek istiyoruz. Güvenli bir geleceğin yolu, bugün çocuklara sağladığımız sağlıklı ve huzurlu bir ortamdan geçiyor. Her çocuğumuzu doğduğu andan itibaren eğitimden, kendi ayakları üzerinde durduğu ana kadar korumak, kollamak, gözetmek ve desteklemek bizim en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor" şeklinde konuştu.

524 YENİ KADIN KOOPERATİFİNİN

KURULMASINA ÖNCÜLÜK ETTİK

Yanık, bakanlık olarak, Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında Ticaret Bakanlığı, İŞKUR, KOSGEB ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla kadın girişimciliği alanında farklı faaliyetler gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Kadın Kooperatifleri Çalışma Gruplarını 81 il müdürlüğü koordinasyonunda oluşturduklarını vurgulayan Yanık, şunları kaydetti: "Çalışma grupları ile 825 çalıştay, eğitim ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirerek yaklaşık 40 bin insanımıza ulaştık. 378 kadın kooperatifini ziyaret ettik. Bugün itibariyle 524 yeni kadın kooperatifinin kurulmasına öncülük ettik. Bu önemli bir sayı. Her geçen gün kurdurduğumuz, kurulmasına öncülük ettiğimiz, destek verdiğimiz kooperatif sayısı artıyor. Aksaray'da da 16 kooperatifimiz var. Bu sayının daha da artması, yeni girişimlerin hayata geçmesi için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz."

BU TÜR PROJELER ARTARAK DEVAM EDECEKTİR

Kadın Aktivite Merkezlerinde kadınların farklı kurslar ve aktivitelere katılım sağladığını belirten Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Kadınlar aktivite merkezlerimizde hem eğitici faaliyetler yapıyorlar hem de kendi aile bütçelerine destek olma imkânı elde ediyor. Aynı zamanda çevrelerine, komşularına ve sosyal çevrelerine fayda sağlayacak organizasyonları da bu aktivite merkezinde yerine getiriyor. Aktivite Merkezleri belediyemizin sosyal belediyecilik anlamında yaptığı yatırımlardan bir tanesidir. Bu ve benzeri yatırımları da süreç içerisinde sizlerin de destekleri ile hayata geçirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

‘BİLGİYİ ÜRETMELİYİZ; PAYLAŞMALIYIZ’

Bakan Yanık, daha sonra Aksaray Belediyesi Bilim Merkezi'nde gerçekleştirilen ‘Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’ programına katıldı. Programda Türkiye’yi uluslararası bilim platformlarında temsil etmiş ve başarılı olmuş kız öğrencilerinin başarı öykülerini dinleyen Yanık, “Bilgiyi üreten, bilgiye erişmemizi sağlayan, bilgiyi paylaşmayı sağlayan her türlü çabaya hem büyük minnet duyuyorum hem de onları çoğaltmak ve birbirimize ulaştırabilmek için muhakkak çabalarımızı arttırarak devam etmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

‘ÇAĞIN BİLİMSEL GELİŞMELERİNİ YAKALAMALIYIZ’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının en önemli gündem maddesinin bilimsel farkındalık oluşturmak olduğunu kaydeden Yanık konuyla alakalı şöyle konuştu: “Bakanlığımız himayesinde bulunan kız çocuklarımızı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı liselerde eğitim gören kız öğrencilerimizi bilimsel farkındalıkla buluşturmak ve bilimsel farkındalık oluşturmak bizim en önemli gündem maddelerimiz arasında yer alıyor. Bunlardan birisi 2022 Cumhurbaşkanlığı yıllık programımızda da bulunan kız çocuklarının fen, teknoloji, mühendislik, matematik alanlarındaki mesleklere yönlendirilmesine ilişkin politika ve çalışmaların sürdürülmesi ve yaygınlaştırılması. Bu kapsamda Türkiye Büyük Millet Meclisimizdeki kadın erkek fırsat eşitliği komisyonunun raporuna göre 21. yüzyılda mesleklerin yüzde 75'inin bilim ve teknolojiye kaynaklık eden derslerden oluşacağı ön görülüyor. Biz de çalışmalarımızı bu temele göre şekillendiriyor ve bu kapsamda da yoğunlaştırıyoruz. Bu anlamda başta eğitim olmak üzere kadınların ve kız çocuklarının toplumsal hayatın her alanında etkin ve güçlü kimliklerle yer almaları öncelikli hedeflerimiz arasında. Çağın bilimsel gelişmelerini yakalamaya yönelik kararlılığımız 11’inci kalkınma planımızla devam ediyor. Bu planla milli teknoloji hamlelerimize hız kazandırarak her alanda verimliliği arttırmayı ve daha kısa sürede daha fazla değer üreten bir ekonomik ve sosyal büyümeyi hedefliyoruz.”

Yanık, Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi ve Ak Parti İl Başkanlığını da ziyaret ederek Aksaray’da yapılması planlanan projelerle ilgili bilgiler aktardı.  Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası