Hollanda’da öğrendiğini köyünde uyguluyor

Hollanda’da öğrendiğini köyünde uyguluyor

12 DEKARLIK MEYVE BAHÇESİNDE YILDA 35 TON MEYVE ÜRETİYOR

Aksaray’ın Taptuk Emre Köyüne 11 yıl önce Hollanda’dan dönüş yapan 56 yaşındaki Ziya Çelik devlet desteği ile kurduğu 12 dekarlık meyve bahçesinde yıllık 30 ton elma ile 5 ton karışık meyve üretiyor. Aksaray Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün destekleriyle şehrin üretim kapasitesine ivme kazandıran Çelik, 800 meyve ağacı ile geçimini sağlıyor.
ÜRETİME KATKIDA BULUNUYOR
Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, Aksaray genelinde yaklaşık 100 bin meyve fidanı dağıtımı yaptıklarını ve üreticiyi her zaman desteklediklerini belirterek “Ziya beyin meyve bahçesine Aksaray Valiliğimiz bünyesinde 650 tanesi elma olmak üzere birçok farklı çeşit meyve fidanı temin ettik. Çok güzel bir meyve üretimi var. Üreticimiz Ziya Bey geçimini buradan sağlıyor. Kendisi de Hollanda’da çalışıp bu işin eğitimi aldığı için, işini severek devam ettiriyor. Yılda 35 ton meyve ile Aksaray üretimine katkı sağlıyor” dedi.
100 BİN MEYVE
FİDANI DAĞITIMI YAPILDI
Tarım Bakanlığı ve İl Özel İdaresi iş birliği içerisinde Aksaray’da 3 yılda 313 meyve bahçesi kurduklarını aktaran Saklav, “Bizim amacımız çiftçilerimizi doğdukları yerde doyurmak. En büyük hedefimiz bu. Burada çiftçimiz yıllık ortalama 30 ton elma ile 5 tona yakın karışık meyve üreterek satışını yapıyor. Yaklaşık 100 bin meyve fidanı dağıtımı yaptık. Şehrimizde bu sayıyı daha da arttırmayı hedefliyoruz. Meyve bahçeleri ile alternatif gelir kaynağı oluşturarak, çiftçilerimizin üretimine katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.
MEYVE BAHÇELERİ İLE
ALTERNATİF GELİR KAYNAĞI
Taptuk Emre Köyünde meyve üreticiliği yapan Ziya Çelik ise “Aksaray Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü’nün desteği ile meyve bahçesi kurdum. Bahçemde 800 tane meyve ağacım var. 20 yıl önce Hollanda’da meyve bahçelerinde çalışmıştım. Şimdi de köyüme dönerek meyve yetiştirmeye başladım. Geçimimi bu bahçeden sağlıyorum. Çapalaması, sulaması ve bakımı bir hayli zahmetli. Ama meyveler olunca toplaması bütün zahmetlere değiyor. İşimi severek yapıyorum”diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı