Hububat ekimi yapılan tarla yeşile büründü

Hububat ekimi yapılan  tarla yeşile büründü

Tarım şehri Aksaray’da lavanta bahçesi ve topraksız tarım uygulamalarının ardından hububat üretimi de yapan Aksaray Belediyesi, şehrin potansiyellerini değerlendiriliyor

Aksaray Belediyesi, kendi mülkiyetindeki tarım arazilerinin korunması, kullanılması ve ihtiyaç sahipleri için değerlendirilmesi amacıyla son baharda hububat ekimi yapmıştı. Soğuk kış günlerinin ardından cemrenin düşmesi ve karların erimesi ile tarla yeşile büründü.

Aksaray Belediyesi mülkiyeti belediyeye ait olan tarım alanlarından elde ettiği gelirlerle ihtiyaç sahibi ailelere ekonomik destek sağlamayı amaçlarken bu alanlarda kullandığı yenilikçi yöntemlerle çiftçilere örnek olacak.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, belediye kaynaklarıyla başlatılan alt ve üst yapı, enerji ve çevre yatırımlarının yanında üretim olanaklarının tamamının değerlendirildiğini söyledi.

 

Kapalı Salı Pazarı üzerine kurulan güneş enerji paneline dikkat çeken Dinçer,  “Yenilenebilir enerji kaynaklarının arasında yer alan, Kapalı Salı Pazar çatısına kurduğumuz Güneş Enerji Santralimizde bir megavatlık enerji üretiyoruz. Yine katı atık tesisimizde çöpten enerji üretmeye başladık.  Bu sayede 12 bin konutun enerji ihtiyacı karşılanmış olacak. Belediyemize ait bir arazide kendi lavanta bahçemizi kurup lavanta hasadı yaptık ve üretimi başlattık. Kendi kaynaklarımızla kurduğumuz seralarda; caddelerimizi, sokaklarımızı süsleyen süs bitkilerini ve fidanlar yetiştirerek üretim yapıyoruz. Topraksız tarım projesine hibe desteği aldık ve seralarda domates yetiştireceğiz. Hububat üretimi ile de Belediyemize ait tarım alanlarını Aksaray halkı lehine değerlendirmiş oluyoruz” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası