‘Hurma pekmezinin’ bilinmeyen faydaları

‘Hurma pekmezinin’ bilinmeyen faydaları

Hurma faydaları gibi hurma pekmezi de çeşitli hastalıklara yarar sağlar. Hurma pekmezi özellikle kış aylarında ya da halsiz düştüğünüzde tercih edebileceğiniz pekmez çeşidi arasında yer alır.
Birçok rahatsızlığa karşı koruma sağlayan hurma pekmezinin faydalarından bahseden Hurma Ağacı işletmesinin sahibi Cüneyt Ergin: “Kabızlığa iyi gelmesi, kanser türlerine karşı koruma sağlaması ve kansızlığa yarar sağlaması hurma pekmezinin faydaları arasındadır” dedi.
‘VÜCUTTAKİ DEMİR EKSİKLİĞİNİ
GİDEREREK KAN YAPAR’
Hurma pekmezinin kansızlığa iyi geldiğini vurgulayan Ergin, faydalarını şu şekilde sıraladı: “Vücuttaki demir eksikliğini gidererek kan yapar. Bu sayede vücuttaki halsizliği ve yorgunluğu da giderir. Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığa iyi gelmesi de hurma pekmezinin faydaları arasındadır. Böylece kolon kanseri ve basura karşı koruma sağlar.
Bağırsaklar için faydalıdır. Lif açısından zengin olduğu için bağırsakta müshil görevi görür. A vitamini açısından zengindir. Zengin A vitamini sayesinde akciğer kanseri ve ağız boşluğu kanseri gibi kanser türlerine karşı koruma sağlar. Mükemmel bir demir kaynağıdır. İyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kalp hızını ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir. Bu nedenle felç ve koroner kalp hastalıklarına karşı korur”
‘BALGAM SÖKTÜRÜR, AYNI
ZAMANDA ÖKSÜRÜĞÜ KESER’
Balgam söktürücü özelliğinin yanı sıra boğaz ağrısına da iyi geldiğine değinen Ergin: “Boğazın iltihaplanmasına iyi gelir. Bronşları rahatlatır. K vitamini içerir. K vitamini kemikler için önemlidir. K vitamininin yanı sıra orta derecede B grubu vitaminleri de bulundurur. Birçok mineral madde içerir. Kalsiyum, magnezyum, bakır ve manganez gibi mineraller açısından zengindir. Kalsiyum kemik ve dişleri güçlendirmenin yanı sıra, kan pıhtılaşması, kan kasılması ve sinir iletimi için gerekli olan bir mineraldir. Bakır ise kırmızı kan hücrelerinin üretimi için kullanılır. Magnezyum kemik büyümesini destekler. Enerji verir, bedeni canlandırır. Özellikle ramazan ayında enerji almak için tercih edilebilir. Kalbi koruması hurma pekmezi faydalarından biridir. Beyin sağlığını korur” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı