Hurmanın envai çeşidi bu işletmede

Hurmanın envai çeşidi bu işletmede

Aksaray’da 1927 yılında kurulan ve kurulduğu yıldan bu yana hurma satışı gerçekleştiren işletme, Ramazan ayına özel, envai çeşit hurmayı alıcıları ile buluşturuyor.

Turgut Us’un dedeleri ve amcaları tarafından kurulan işletme, neredeyse 4. kuşaktır Aksaray’da hizmet veriyor. İşletmenin bugün ki temsilcilerinden olan Turgut Us ise 25 yılı aşkın bir süredir Kapalı Çarşı içerisinde hizmet vermeye devam ediyor.

‘HER KÜLTÜRÜN DAMAK TADI  FARKLIDIR’

Yıl içerisinde satışını yaptığı gıdaların sezon boyunca değişiklik gösterdiğini ifade eden Us, Ramazan ayı münasebetiyle çeşidin ve yoğunlukta olan gıdanın hurma olduğunu bildirdi.

İşletmesinde 18 çeşit hurma bulunduğunu dile getiren Esnaf Us, tercih edilen hurma çeşidinin kültürlere göre farklılık gösterebileceğinin altını çizdi. Türkiye’de yoğunlukla tüketilen hurma çeşidinden bahseden Us, “İran, Kudüs, Medine, Meşruk, Safavi, Acve, Mebrum diye birçok hurma çeşidimiz bulunuyor. Tüm bu çeşitlerin tatları birbirinden farklıdır. Genel itibariyle hepsi aynı iklimde yetişir. En çok tüketilen hurma çeşidi Medine hurmasıdır. En lezzetli hurma olduğu için bende müşterilerime tavsiye ediyorum. Her milletin damak tadı bilindiği üzere farklı olur. Bu kültüre göre değişkenlik gösterir. Mesela Afganlılar sarı İran hurması dediğimiz hurmaları tüketirler. Bizim yerli halkımız bu hurmalardan tüketmez. Halkımız en çok Medine ve Ürdün hurmasını tüketir” şeklinde konuştu.

 

 

‘DOĞRU SAKLAMA KOŞULUYLA  MUHAFAZA ETMEK GEREKİYOR’

‘Hurmanın taze olduğu nasıl anlaşılır?’ ve ‘Hurma nasıl muhafaza edilir?’ sorularını yanıtlayan Turgut Us şöyle konuştu: “Hurmalar yaş ve kuru olmak üzere ikiye ayrılır. Kuru hurmaların, üzerinden zaman geçtikçe üst yüzeyindeki zar kendini bırakır. Bu da hurmanın taze olmadığını gösterir. Fakat Meşruk hurmaların zarı cinsinden dolayı tazeyken bile kendini bırakır. Diğer bir kuru hurma çeşidi olan Medine hurmaları yine dış yüzeyinde kabuklanma yaptıysa ve başında şapka yoksa taze değildir. Öte yandan, hurmaları uzun süre tüketebilmek için doğru saklama koşullarıyla muhafaza etmemiz gerekir. Kuru hurmaları serin ortamda, yaş hurmaları ise buzdolabında saklamak daha doğru olur. Nem, hurmalarda kurtlanmaya sebep olabilir. Bu yüzden yaş hurmaların hızlı bir şekilde tüketilmesi gerekir. Yoksa hemen bozulur.”

 

UZMANLARA GÖRE…

Palmiyegiller familyasından bir palmiye türü olan hurmalar bilindiği üzere tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişiyor. Türkiye’ye genellikle Arabistan üzerinden gelen hurmalar, yetiştirildiği bölgeye ve cinsine göre çeşitlilik arz ediyor. Özellikle Ramazan aylarında daha çok oruç açarken tüketilen hurmalar, günümüzde günlük olarak tüketilebilen, diyet listelerinde de çokça kullanılan bir gıda haline geldi.

Hurmada en az 15 çeşit mineral bulunduğunu bildiren uzmanlar bu mineralleri şöyle sıralıyor: Potasyum, bor, kalsiyum, kobalt, bakır, flor, demir, magnezyum, manganez, fosfor, sodyum, selenyum, çinko…

Uzmanlar, hurma alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin glikoz şurubu ile hurmanın temas etmemesi olduğunun altını çiziyor. Glikoz şurubu ile muamele edilmiş hurmaların parlak görünümde olduğunu, daha yumuşak kıvamda bulunduğunu ve hurmanın içi açıldığında parmaklara yapıştığını söylüyor.

 

 

 

KAHVE SEVERLER İÇİN YENİ LEZZET: HURMA ÇEKİRDEĞİ

Günümüzde tüketimi oldukça yaygınlaşan hurmanın çekirdekleri artık kahve severler için yeni bir lezzet haline geldi. Yediğiniz hurmaların çekirdeklerini çöpe atmak yerine fırına atın ve yeni bir kahve lezzetinin tadına varın.

TARİF

Hurmaların içinden çekirdekler çıkarılır. Üzerindeki tüm kalıntılar temizlenip iyice yıkanır ve ardından kurutulur. İsteğe göre tavada yahut 175 derece fırında 30-40 dakika kavrulur. Kavrulan hurma çekirdekleri öğütücüden ya da blenderdan geçirilir. Toz haline gelince ise isteğe göre filtre kahve yapar gibi demlenir ya da Türk Kahvesi gibi pişirilir.  

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası