İHH'dan aylık 63 bin TL eğitim desteği

İHH

Aksaray İnsani Yardım Derneği (İHH) Başkanı Şenol Korkmaz, il ve ilçelerde yapılan yardımlarla ilgili çalışmaları vatandaşların bilgisine sundu.
Her gün onlarca aileye ayni yardımların yapıldığı, yetimlere ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verildiğini belirten Korkmaz, Aksaray genelinde sadece Ramazan ayında 650 bin TL yardım dağıtıldığını ifade etti.
Yardım çalışmalarının usulü ile ilgili şeffaflık ilkesi gereği bilgilendirme çalışmalarının devam edeceğini aktaran Korkmaz, Aksaray'daki gönüllü vatandaşların güven ve destekleri ile onlarca haneye yardım ulaştırdıklarını aktardı.
İhtiyaç sahibi bireyler, öğrenciler ve ailelerin derneğe başvura da bulunabileceklerini belirten Korkmaz, “Gerekli bilgileri aldıktan sonra il içi yardım birimimiz sosyal incelemeyi yapar, başvuru sahibinin gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığına karar verir ve yönetim kuruluna bildirir. Yardım onayı çıkan kişi veya ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda, imkânlar ölçüsünde yardım ulaştırılır. Hayırseverlerin bağışlarının yerine ulaştığına dair fotoğrafları, kişisel verileri koruma kanunu ilkelerine uygun vaziyette bağışçı ve gerektiğinde sosyal medyada paylaşılır. Yardımda bulunmak isteyen gönüllüler dernek yetkililerimize ulaşarak yardım yapar. Bağışlar banka hesabına havale/EFT veya makbuz karşılığı kabul edilir” dedi.
İhtiyaç sahiplerinin sosyal inceleme sonucunda çok, orta ve az ihtiyaç sahibi şeklinde üç sınıfa ayrıldığını belirten Korkmaz,  önceliğin çok ihtiyaç sahiplerine verildiğini ifade etti.
Ev eşyası yardımı, gıda ve alışveriş çekleri yardımı hakkında da açıklamalarda bulunan Korkmaz, “Aksaray ve ilçelerde mobilya veya beyaz eşyasını değiştirmek isteyen vatandaşlar derneğimizi arayarak bilgi verirler. Yetkililerimiz bağışlanacak eşyaların kullanılabilir olup olmadığını kontrol edip, sağlamsa ihtiyaç duyan aileleri önceden listeye not ettikleri için, eşyalar evden alınır ve ihtiyaç sahibi aileye teslim edilir. Gıda yardımlarında ise gerek yerelden gerekse il dışı ve yurt dışından hayırseverlerimizin istekleri doğrultusunda gıda veya alışveriş çeki olarak ailelere yardım dağıtılır.  İlimizden, il dışından veya yurtdışından herhangi bir niyetle kurban kesimi ve dağıtımı talebi geldiğinde anlaşmalı kasabımız tarafından vekâlet alınarak kesim gerçekleşir. Kurban pazarlığı bağışçı ve kasap arasında gerçekleşir. Paketlenmiş etler, bir gün sonra dernek yetkililerimiz tarafından ailelere ulaştırılır” diye konuştu.
263 YETİME AYLIK BURS DESTEĞİ
Aksaray’da yetimlere ayda 32 bin 875 TL burs yardımı yapıldığını söyleyen Korkmaz, 263 yetime aylık 125 TL burs desteği sağlandığını ve bu miktarın haziran ayında 150 TL olacağını kaydetti. Geliri olmayan ve engelli ailelerin evlerinin tadilatı için de yardımlarda bulunulduğunu hatırlatan Şenol Korkmaz, bir ayda üç ailenin evinin onarıldığını ve eşya yardımı yapıldığını belirtti.
202 ÖĞRENCİYE 30
BİN TL BURS YARDIMI
 Acil ihtiyaç durumunda olan özel çocuklara bayramlık, kırtasiye, kışlık kıyafet, yakacak, vb. yardımlar yapıldığını dile getiren Korkmaz, şu sözleri söyledi; “Yetim olmayıp ihtiyaç sahibi olan ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite olmak üzere 202 öğrenciye aylık yaklaşık 30 bin TL burs yardımı yapılmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğü ve MÜSİAD işbirliğinde yürüttüğümüz proje kapsamında hayırseverler doğrudan öğrencinin hesabına havale yaparak burs desteği sunarlar. Hedefimiz Aksaray genelinde 200 okula en az iki burs desteği sunmaktır.”
Birlikten kuvvet doğduğunu aktaran Korkmaz, “Aksaray'da birçok yetim, öğrenci ve aileler yardımsever vatandaşlarımız tarafından mutlu ve geleceğe umutla bakıyor. Amacımız iyiliğin her alanda hâkim olması ve şehrimizin Türkiye'de örnek alınacak bir konuma ulaşmasına katkı sunmaktır” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı