II. Kılıçarslan Hamamı 800 yaşında

II. Kılıçarslan Hamamı 800 yaşında

Şehrin tarihi değerlerini gün yüzüne çıkartmak için restorasyon çalışmaları başlatan Aksaray Belediyesi tarihi II. Kılıçarslan Hamamının restorasyonuna devam ediyor. Anadolu Selçuklu dönemine ait birçok eserin bulunduğu Aksaray’da II. Kılıçarslan tarafından inşa edildiği bilinen tarihi hamam, dönemin mimari özellikleri göz önünde bulundurularak restore ediliyor.
Kılıçarslan Hamamının ne zaman yapıldığı net olarak bilinmese de tarihçiler tarafından II. Kılıçarslan döneminde yapıldığı kabul ediliyor. Aksaray Belediyesi yetkilileri tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çifte hamam olarak inşa edilen bu eserin erkekler kısmı sıcaklığı dört eyvanlı ve dört köşe halvetli, kadınlar kısmı ise üç eyvanlı ve iki halvetli hamamlar grubuna giriyor. Uzmanların belirttiğine göre yaklaşık 800 sene evvel günümüzdeki kalorifer sistemine benzer bir şekilde hamam ısıtılmıştır. Anadolu Selçukluları dönemindeki hamamların pek çoğunda olduğu gibi bu hamamda da odun ateşinden istifade edilmiştir. Pişmiş toprak boru içinde dolaşan sular sayesinde hamam ısıtılmış ve kışın bile insanlar hamamdan faydalanmışlardır. Daha önce Kalanlar Mahallesinde bulunan yine Selçuklu eseri olan tarihi Kalanlar Köprüsünü restoresini tamamlamıştı. II. Kılıçaslan köşkü ve türbesi ile Ervah Kabristanlığı içerisindeki Hamza Baba ve Hasas Baba Türbelerinde restore çalışmaları da eş zamanlı olarak yürütülmektedir.” (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı