II. Kılıçarslan türbesi restore edilerek turizme kazandırıyor

II. Kılıçarslan türbesi restore edilerek turizme kazandırıyor

Aksaray Belediyesi, Selçuklu Devri’nde şehrin imarında ve gelişmesinde mührü olan II. Kılıçarslan’ın türbe ve köşkünü restore ederek turizme kazandırıyor.
Anadolu Selçuklu Dönemi’nde Aksaray şehrinin gelişmesinde etkin rol oynayan II. Kılıçarslan, kendi döneminde Aksaray’ın kalesini güçlendirerek şehirde büyük ölçüde imar faaliyetleri gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray tarihinde önemli izler bırakan II. Kılıçarslan’a ait türbe ve köşkü gün yüzüne çıkartıyor.
Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onayı ile II. Kılıçarslan Türbe ve Köşkü’nde restorasyon çalışmasının başlatıldığını belirten Başkan Dinçer, yenileme çalışmalarında önemli mesafeler kat edildiği söyledi.
II. Kılıçarslan Türbe ve Köşkü’nün turizme kazandırılacağını aktaran Başkan Dinçer “Aksaray’ımız 10 bin yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bulunduğu konum sebebiyle de en çok Selçuklu Dönemi’nde önem kazanmıştır. Şehrimizi yeniden imar eden Selçuklu sultanlarından II. Kılıçarslan, kendi döneminde şehrimizi askeri üs olarak kullanmış ve burada medrese, cami, han, hamamlar inşa etmiştir. Aksaray, II. Kılıçarslan Dönemi’nde devrin önemli ilim ve ticaret merkezi haline gelmiştir.
Aksaray Belediyesi olarak şehrimizin tarihine iz bırakan II. Kılıçarslan’ın Kırkkızlar Tepesi’ndeki türbe ve köşkünde restorasyon çalışması başlatmıştık. Selçuklu mimarisine uygun olarak devam eden restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Çalışma sonrasında türbe ve köşkü turizme kazandırmayı hedefliyoruz.  Aksaray’ın tarihine ışık tutacak bu mekânda, ziyaretçiler için yöresel yemeklerin sunulduğu sosyal tesis yapmayı düşünüyoruz. Yerli ve yabancı turistler, tarihi yapıları ziyaret edip, sosyal tesiste de yöresel lezzetleri tatma imkânı bulacaklar” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı