İŞKUR engellilere kendi işlerini kurma imkanı sağlıyor

İŞKUR engellilere kendi işlerini kurma imkanı sağlıyor


Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Mahmut Akkuş, engelli ve eski hükümlü bireylerin aktif işgücü programları ve hibe destekleri projelerinden etkin bir şekilde yararlanmaları için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.
Türkiye genelinde Aksaray’ın engelli ve eski hükümlü hibe projelerinde ilk on içerisinde yer aldığını söyleyen Akkuş, “Engelli hibe projelerinde birinci olduğumuz dönemlerde oldu. Geçtiğimiz yıl Türkiye birincisi olduk. Bu yılda engelli hibe projelerinde Türkiye altıncısıyız. Kamu, sivil toplum kuruluşları ve kurumlarımızın iş birlikteliğinde nerede bir engelli varsa mutlaka ona ulaşıp hibe projesinden yararlanması için yoğun bir gayret gösteriyoruz. Geçmiş yıllardaki proje sayımızı yükselterek son üç yıllık dönem içerisinde 266 projeye imza atarak önemli bir başarı grafiği çizdik” dedi.
‘HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLIYORUZ’
Engelli bireylere iş imkânı haricinde de destek sağlanmaya çalıştıklarını ifade eden Akkuş, “Engelli vatandaşlarımızın girişimci yönlerini, mesleki deneyimlerini ve tecrübelerini artırmasına yönelik istihdam garantili ve istihdam garantisiz meslek edinme kursları düzenliyoruz. İş başı eğitim programları içerisinde daha belirgin şekilde yer almalarını sağlıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın hemen hemen her sektörde var olmalarını ve aktif iş gücü piyasası içerisinde yer almalarını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
‘DESTEK OFİSİMİZ İLE ÇOK
GÜZEL NETİCELER ELDE ETTİK’
Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engellilere yönelik destek ofisi ve pilot çalışmalardan bahseden Akkuş, “İŞKUR bünyesinde Valimiz Hamza Aydoğdu'nun da talimatlarıyla ücretsiz proje destek ofisi oluşturduk. Engelli vatandaşlarımızın hibe projesini ve süreci daha iyi anlamalarına sağlayabilmek ve mağduriyetlerin giderilebilmesi amacı ile destek ofisimizi kurduk. Geçmiş dönemlerde engelli vatandaşlarımız bu konuda zorluklar çekiyordu. Destek ofisimiz ile güzel neticeler elde ettik. İŞKUR olarak meslek danışmanlığı noktasında da iş ve meslek danışmanlarımızın branşlaşması yoluna gittik özellikle iş kulüplerimiz engelli vatandaşlarımıza yönelik danışmanlık hizmeti sunarken benzer şekilde engelli koçlarımızda ayrı bir servis olarak engelli vatandaşlarımıza yönelik danışmanlık hizmetlerini gerçekleştiriliyorlar. Bizleri sevindiren husus ilimiz engelli danışmanlığında da engelli vatandaşlarımıza yönelik danışmanlığın da Türkiye genelinde 2020 yılı içerisinde Türkiye ikincisi oldu. Yine engelli vatandaşlarımızın işe yerleştirilmesinde de ilimiz Türkiye'de yirmi ilin içerisinde on yedinci sırada yer almaktadır” dedi.
‘HEM İSTİHDAM HEM DE GİRİŞİMCİLİK
YÖNÜNDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK’
İstihdam ve girişimcilik yönünde oldukça önemli adımlar atıldığının da altını çizen Akkuş, şöyle devam etti; “Özetleyecek olursak aktif iş gücü politikalarımızdan olan, programlarımızdan olan iş başı eğitim programları meslek edindirme kursları, 65 bin TL kadar hibe desteği projeleri mesleki eğitim becerileri geliştirme protokolleri, danışmanlık hizmetleri hemen hemen hepsinde en üst düzeyde engelli vatandaşlarımızı yararlandırmaya çalıştık. Geçtiğimiz İl İstihdam Kurulu toplantısında da 14 engelli, 10 eski hükümlü 24 vatandaşımıza 65 bin TL kadar hibe çeki dağıtımı gerçekleşti. Engelli vatandaşlarımız çok farklı sektörlerde kendi işlerinin patronu oldular. Seracılık, büyük baş hayvancılık, küçük baş hayvancılık, kafe işletmecisi, pizza işletmeciliği gibi birçok farklı meslek gruplarında vatandaşlarımız iş imkanı elde etti. Birçok girişimci olan engelli vatandaşlarımız da yanlarında engelli vatandaşlara iş imkanı sağladı.”
‘AİLELERİMİZİ DE İHMAL ETMİYORUZ’
Engellilerle birlikte engelli anneleri de önemsediklerini ifade eden Akkuş, “Annelerimiz engelli çocukları ile beraber oldukları için Valimizin talimatları ile Hacı Ömer Usluer ve Mehmetçik İlköğretim Okulunda ve birçok okulumuzda engelli potansiyelinin yüksek olduğu mahallelerde kurslar düzenliyoruz. Takı imalat kursu, filografi, el sanatları ve daha açılacak birçok kurs ile annelerimizin de yanındayız. Her geçen yılın bir önceki yıldan daha farklı olarak engelli vatandaşlarımızın iş gücü piyasası içerisinde daha belirgin şekilde yer aldığını gördük aktif iş gücü politikalarımızın öznesi engelli vatandaşlarımızın gelişimine önem veriyor ve her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.  Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı