İdlib'e 400 çadırlık yeni bir kamp kuruldu

İdlib


Suriye rejimi ve destekçileri tarafından İdlib'in güney kırsalına yönelik yapılan bombardımandan kaçarak şehrin kuzeybatısındaki kısmen daha güvenli olan bölgelere sığınan siviller için İHH İnsani Yardım Vakfı ile Birleşmiş Milletler (BM) işbirliğinde 400 çadırlık yeni bir kamp kuruldu.


Suriye rejimi ve destekçileri tarafından İdlib'in güney kırsalına yönelik yapılan bombardımandan kaçarak şehrin kuzeybatısındaki kısmen daha güvenli olan bölgelere sığınan siviller için İHH İnsani Yardım Vakfı ile Birleşmiş Milletler (BM) işbirliğinde 400 çadırlık yeni bir kamp kuruldu.
İdlib kırsalındaki Tur Laha köyünde 30 dönüm arazi üzerine kurulan kampa, bombardımandan kaçan engelli bireylerin bulunduğu aileler başta olmak üzere Türkiye sınırındaki zeytin ağaçlarının olduğu arazilere sığınan 400 aile yerleştirildi.
550 bin sivil yerinden edildi.
Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Önder ÖZKAN, İHH Suriye Koordinasyon Merkezi'nden gelen bilgi akışı doğrultusunda yaptığı açıklamada, Güney İdlib'de sivil yerleşim yerlerine düzenlenen hava saldırıları nedeniyle en az 550 bin sivilin Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kalarak yerinden edildiğini söyledi.
Mevcut kampların yetersizliği nedeniyle birçok sivilin açıkta kaldığını söyleyen Özkan, "Bombardımandan kaçan siviller, Türkiye sınırındaki kampların yetersiz kalması nedeniyle zeytinliklerin olduğu arazilere sığındıkları bildirildi. Bu ailelerin en azından bir kısmının mağduriyetlerini giderebilmek amacıyla vakfımız ve Birleşmiş Milletler (BM) ortak çalışması ile İdlib'in Tur Laha köyünde 30 dönüm arazi üzerine 400 çadırlık bir kamp kuruldu. Sivillerin aynı alan içerisinde temizlik ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için banyo-tuvalet inşa edildi. Temiz içme suyu ihtiyacı için su kuyusu açıldı."dedi.
İHH Başkanı Özkan, kampa yerleştirilen ailelere insani yardım malzemesi dağıttıklarını da belirterek şöyle devam etti: "Kampa yerleştirilen ailelere çadır içi mefruşatı, acil gıda paketi ve hijyen paketi gibi malzemeler dağıtıldı. Buradaki ailelerin mağduriyetleri giderilmiş olsa da halen açıkta kalan binlerce aile var. Kış mevsimi gelmeden bu aileler için de uygun bölgelere kamp alanları oluşturulması gerekiyor. Kendimizi zor durumda kalan kardeşlerimizin yerine koyduğumuzda barınma ve diğer yardımlar yapılmazsa, başka ülkelere kaçak yollardan sığınmak kaçınılmaz bir çıkış yolu olurdu. En azından bunu çocuklarımız için yapardık. Suriye'den Türkiye'ye sığınmanın temel sebeplerinden birini de evsiz kalan insanların başka çare bulamamalarına bağlıyoruz. Bu yüzden çadır kentler kurup, onlara geçici de olsa ev temin etmek en büyük iyiliklerden kabul ediliyor.
Sonuç itibariyle, vakfımız tarafından yapılan İnsani Yardım çalışmaları hayati önem taşımaktadır. Aksaray olarak hayırseverlerimizin talepleri ve destekleri doğrultusunda yardım göndermeye devam edeceğiz." (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon