İnsan hakları gününde Doğu Türkistan’a dikkat çekti

İnsan hakları gününde  Doğu Türkistan’a dikkat çekti

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu 10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Birleşmiş Milletler trafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 72. Yıldönümü olduğunu hatırlatan Aydoğdu; “İnsan haklarını ortak temel ilkeler çerçevesinde evrensel düzeye taşıyan bu beyanname, bugün de dünyanın her köşesindeki milyonlarca insanın umudu ve güvencesi olmaya devam etmektedir. Bir arada yaşamanın gerektirdiği haklar ve mesuliyetler insanı eşref-i mahlûkat yapan bilgiden ayrı düşünülemez. “Hak ve mesuliyet” birlikte düşünülür ve bütün insanların eşit yaratılmış olduğu fikriyle anlam kazanır. Devletimiz ve milletimiz nezdinde “İnsan Hakları” hassasiyeti her zaman bizim temel hassasiyetlerimiz arasında yer almıştır. Bu duyarlılığı hayata geçirirken de başvuru kaynaklarımız sadece uluslararası sözleşmeler değil bunların yanında kendi tarihimiz ve değerlerimizdir; usulümüz de milletimizin iradesini devletin katına aktarabilme kabiliyeti yani demokrasimizdir. Ne yazık ki bu günü, beyanname ile güvence altına alınan hakların ihlal edildiği, adaletsizliğin arttığı, masumların inançları yüzünden katledildiği, merhametle insanlık arasında yeni duvarların örüldüğü, zulümlerin günden güne çoğaldığı günlerin sonunda karşılıyoruz. Dünyada vuku bulan terör eylemleri, kültürel ırkçılığın, tahammülsüzlüğün ve İslam düşmanlığının ulaştığı vahim boyutları bir kez daha gözler önüne sermiştir. Yıllardır Doğu Türkistan’da süren zulümlere sessiz kalan, Arakan’da Filistin’de Suriye’de yaşayan milyonlarca insanın feryadını duymazdan gelen uluslararası toplum, bu suskunluğuyla en büyük darbeyi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan değerlere vurmaktadır. Yakın ve kardeş coğrafyalarda yaşananlar an be an takip edilerek değerlendirilmektedir. Milletimizin ma’şeri vicdanı “Hilal”in aşina olduğu bütün coğrafyaları kalbiyle takip etmekte unutulmayanlar sütununa kaydetmektedir. Bu çerçevede Doğu Türkistan’da Uygur Türk’ü kardeşlerimizin yaşadığı acılara ve dünyanın her yerinde Türk ve Müslüman kardeşlerimize karşı uygulanan insan haklarına aykırı politikalara da milletimiz ve devletimiz göz yummayacak ve Doğu Türkistan Türklüğünün varlığını koruması için, mazlum kardeşlerimizin acılarının dinmesi için bu konuların takipçisi olacaktır” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı