İş-Kur ile engellilerin hayali gerçek oluyor

İş-Kur ile engellilerin  hayali gerçek oluyor

 
Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü vatandaşlara yönelik olarak hibe desteği programları yılda iki kez düzenleniyor.


 
Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü vatandaşlara yönelik olarak hibe desteği programları yılda iki kez düzenleniyor.
Bu doğrultuda son 3 Proje çağrı döneminde 104 engelli ve eski hükümlü vatandaşın 50 bin TL'ye kadar hibe desteğinden yararlanarak kendi işlerinin patronu olduğunu ifade eden Aksaray İş-Kur Müdürü Mahmut Akkuş; “Yeni Çağrı döneminde de(2019/2.dönem) yeni engelli ve eski hükümlü girişimci adayları için son müracaat tarihi 28 Haziran 2019'dur.
Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla yürütülen Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında; engelli vatandaşlarımız aktif işgücü programlarından ve hibe destekleri projelerinden etkin bir şekilde yararlanıyorlar. İŞKUR olarak amacımız verilecek desteklerle birlikte kendiişlerini kurmasına, mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla hibe destekleri sunmaktır.”dedi.
DESTEKLENECEK PROJELER
Desteklenecek Projeler ile ilgili de bilgiler veren Akkuş; “Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,Eski hükümlülerin kendi işini kurmasına yönelik projeler,Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumlu sağlanmasına yönelik projeler,Engellilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırıcı mesleki eğitimle yönelik projeler ve korumalı işyeri desteğine yönelik projelerdir.”dedi.
KİMLER BAŞVURACAKLAR
Başvuru yapacaklarla alakalı da bilgiler veren Akkş; “Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları iş yerleri, Üniversiteler, Belediyeler, Kamu kurumları, kendi işini kurmak isteyen engelliler ve kendi işini kurmak isteyen eski hükümlüler.
Engelliler için kuruluş işlemleri amacıyla 3.000 TL, İşletme gideri desteği için 10.000 TL,Kuruluş desteği için 36.000 TL olmak üzere toplamda 50.000 TL'lik hibe desteği mevcuttur.
Aksaray çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne müracaat eden 10 engelli ve 8 eski hükümlü vatandaşımızın projeleri onaylanarak 50.000 TL'ye kadar hibe desteği sağlanacaktır. Yeni girişimcilerimize 5.engelliler zirvesinde hibe çeki dağıtım töreni gerçekleştirilecektir. Ayrıca 5. Engelliler zirvesinde meslek edindirme kursları kapsamında belge ve başarılı sporculara ödüller verilecektir.”diye konuştu.
SON MÜRACAAT TARİHİ 28 HAZİRAN 2019
Akkuş sözlerini şu ifadelerle sürdürdü; “Hibe projelerinden ön koşulu olan Girişimcilik kursları için son müracaat tarihi 30 Mayıs Perşembe olup, girişimci adayları 4 günlük sürecek uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarına katılmak için bizzat İŞKUR'a müracaat etmeleri gerekmektedir. Proje sahipleri projelerini 28 Haziran 2019 tarihe kadar İŞKUR'a teslim edeceklerdir. 2019 yılı 2. Dönem Başvuru Rehberine Eski Hükümlü ve Engelli vatandaşlarımız bizzat İŞKUR'a gelip ulaşabilecekleri gibi www.iskur.gov.tr adresinden duyurular kısmından ulaşabilirler.” (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı