İş verenler ve işçilere korona bilgilendirmesi

İş verenler ve işçilere  korona bilgilendirmesi

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü (kovid-19) hızla tüm dünyaya yayılmaya başladı.
‘Sorun küresel mücadele ulusal’ anlayışıyla tedbirler almaya başlayan kurum ve kuruluşlar, ülkemizin en az kayıpla bu süreci atlatması için yoğun çaba sarf ediyor.
Bu kapsamda dezenfekte ve bilgilendirme çalışmalarına virüsün ülkemize girişinden önce başladıklarını dile getiren Aksaray İŞKUR Müdürü Mahmut Akkuş, İŞKUR İl Müdürlüğünde dezenfekte çalışmalarını sıklıkla yapılmasının yanı sıra Aksaray’da ki iş yerlerine de gidip bilgilendirme sunumu yaptıklarını belirtti.
İş sağlığı ve güvenliği çerçevesine korona virüsü de aldıklarını vurgulayan Akkuş, hem istihdam sağladıklarını hem de çalışanların güvenliğine yönelik faaliyetlerde bulunduklarını ifade etti.
Aksaray’da işbaşı eğitim programı kapsamında 100 kişinin işe başladığını belirten Mahmut Akkuş, gündemde ki korona virüse karşı kurum olarak tedbirlerini aldıklarını, iş başı yapan işçilerin kurumlarına gidip bilgilendirme konferansları verdiklerini söyledi.
Akkuş, şunları kaydetti: “İş hekimlerimiz işverenleri ve işçileri yönlendiriyor. Korona virüsüne karşı kurumların genel olarak hangi tedbirleri alması gerektiğini, işverenlerin ve çalışanların kişisel olarak hangi tedbirleri alması gerektiğini anlatıyoruz. Firmaları ziyaret ediyoruz ve uyarılarımızı yapıyoruz. Aksaray’da bu faaliyetlere çok önceden başladık biz. Ülkemize bu virüs girmeden bilgilendirmelerimizi yapmaya başlamıştık.”
Aksaray İŞKUR Müdürü Mahmut Akkuş, “İşbaşı eğitim programları; Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır. Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi kurumumuzdan kendilerine işyeri bulunmasını da talep edebilmektedirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilmektedirler” dedi.
“İŞ TECRÜBESİ KAZANMANIZI SAĞLIYORUZ”
İşbaşı eğitim programlarının süresinin günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlendiğini belirten Akkuş: “İşbaşı eğitim programı bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde ve diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay uygulanmaktadır. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için 9 aya kadar işbaşı eğitim programı düzenlenebilmektedir” dedi.
İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDA
KARŞILANABİLECEK GİDERLER
Akkuş: “İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden; İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 89,4 TL, öğrenciler için 67,05 TL, işsizlik ödeneği alanlar için 44,7 TL zaruri gider ödemesi, İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan, akabinde imalat sektöründe düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi, Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 100 TL zaruri gider ödemesi, İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi, Genel sağlık sigortası primi, İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından işbaşı eğitim programı süresince karşılanmaktadır. Ayrıca İşbaşı eğitim programı katılımcılarına program sonunda, katıldıkları programa ilişkin bilgileri gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir” dedi.Haber:Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı