‘İşçi ve işverenlerimize kısa çalışma önemli bir destek’

‘İşçi ve işverenlerimize kısa çalışma önemli bir destek’

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş, kısa çalışma uygulamasına başvuranların devam ettiğini, İŞKUR personelinin mesai mefhumu gözetmeksizin 7/24 işverenlerin başvurularını aldıklarını belirtti.
 
Müracaat esnasında evrakların azaltıldığını aktaran Akkuş, “İş ve meslek danışmanlarımız gerek e-mail, gerekse telefonla işverenlerimize ulaştığını ve çok kısa sürede neticelenmesi için Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığına gönderildi. Cumhurbaşkanlığımız ve Bakanlığımız nezdinde yapılan çalışmalar neticesinde şartları da esnetilerek uygulanmaya devam etmektedir. Ayrıca 15 Nisan 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulunda alınan kararla kısa çalışma başvurularına ilişkin uygunluk tespiti beklemeksizin işverenlerin beyanı doğrultusunda ödemelerin gerçekleştirilmesine ilişkin yasal düzenleme ile müracaatlar ile geri dönüş süresi daha da kısalarak işçi ve işverenlerimize kısa çalışma önemli bir destek olması hedeflenmektedir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk’un öncülüğünde Türkiye'de istihdamı korunmak amacıyla İŞKUR olarak aktif işgücü ve pasif işgücü programlarımız mevcuttur. Özellikle son dönemde pasif işgücü programlarımız içerisinde kısa çalışma ödeneği işverenlerimize  ve işçilerimize bu zor dönemde önemli bir destek olmuştur. Bir taraftan işverenin işçi maliyetlerini düşürmek diğer taraftan ise istihdama ve istikrarı korumak için işverenlerimizin kısa çalışma desteği ile yanındayız. Korona virüs salgını nedeniyle faaliyeti duran işverenlerimize ve işçilerimize pasif işgücü programlarımızdan Kısa Çalışma ve işsizlik ödeneği ile birlikte taslakla getirilecek olan ücretsiz izin desteği ile istihdamın korunması arttırılması hedeflenmektedir” dedi.
 
‘KISA ÇALIŞMADA 600 GÜN 450 GÜNE,
120 GÜN 60 GÜNE İNDİRİLDİ’
600 günlük prim gününün 450 güne indirildiğini aktaran Akkuş, “Son 4 ay kesintisiz sigorta prim günü ise 60 günü indirilmiştir. İşverenlerimizin devletimizin ve hükümetimizin destekleri ile istihdamın korunması yegâne beklentimizdir” diye konuştu.
 
Kısa çalışma ödeneğine her sektörden müracaat olduğunu söyleyen Akkuş, “Aksaray’da herhangi bir fiziki başvuru olmaksızın dijital ortamda kısa çalışma başvuruları gerçekleşiyor. Gerekli incelemelerin ardından kısa çalışma uygulaması sonuçları açıklanacaktır. Korona virüsü önlemleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamış olduğu ekonomi paketinin en önemli maddelerinden biri de kısa çalışma ödeneğidir. İşletmelerimizin istihdamı düşürmemesi ve ekonomik zarara uğramaması için ihtiyaç duyacakları kısa çalışma ödeneği programıyla işverenlerin haftalık çalışma sürelerine en az üçte bir oranında azaltılması faaliyetini kısmen veya tamamen durdurulması ya da en az 4 hafta ile durdurulması hallerinde devreye alınan pasif işgücü programlarındandır. Tekstil'den - perakende, konaklamadan - sinema tiyatroya, özel kreş - gündüz ve bakımevine, ulaşımdan - yiyecek içecek sektörüne kadar geniş bir alanda üretime ara veren veya işletmesini kapatan işverenlerin  istihdamı koruma kaydıyla işçilerin 3 aylık maaşı genel sağlık sigortasından ödenecektir” şeklinde konuştu.

BRÜT ASGARİ ÜCRETİN %60 İLE
%150’Sİ ARASINDA DESTEK
Kısa çalışma ödeneği miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının %150'sini aşmayacak şekilde düzenlendiğini ifade eden Akkuş, “Bilhassa kısa çalışma ödeneği ile sigortalının 12 aylık primi esas kazancı baz alınarak günlük ortalama brüt kazancın %60’ı ödenmektedir. Son bir yıl içerisinde asgari ücretle çalışan bir kişiye 1.752 lira, 4.000 lira alana 2.381 lira, 8.000 lira alana 4.381 liraya kadar kısa çalışma ödeneği verilecektir. Kısa çalışma ödeneği çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın 5'inde PTT banka aracılığı ile gerçekleşecektir” dedi.
 
‘KISA ÇALIŞMA BAŞVURULARI
ONLİNE ALINACAKTIR’
Akkuş,“Korona virüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işverenlerimiz buna ilişkin ispatlayıcı belgelerle birlikte kısa çalışma talep formu kısa çalışma uygulanacak işçi listesini Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün [email protected] e-posta adresine elektronik posta göndermek suretiyle başvurabileceklerdir. Evrakların mutlaka imzalı kaşeli olması ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Detaylı bilgi için Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünü 0382 213 50 92 Nolu telefonundan veya https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi internet adresimizden ulaşabilirler”. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı