İshak kuşu Aksaray’da mola verdi

İshak kuşu Aksaray’da mola verdi

İlkbahar ve yaz mevsiminde Aksaray’da konaklayan kuş türlerinin sayısının artmasıyla birlikte doğa fotoğrafçıları baykuş türlerinin en küçüğü olan ‘İshak Kuşu’nu fotoğrafladı.
Doğa fotoğrafçısı ve kuş gözlemcisi Fahri Tunç, “ Aksaray kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor. İshak kuşu şehrimizdeki birçok parkta konaklamaya başladı. İshak kuşu baykuşlar arasındaki en küçük kuş türü. Bilindiği gibi tüm hayvanlar doğanın bir zinciri. Parklarda bulunan böcek ve farelerle besleniyorlar. Bu yıl sayıları geçen yıllara oranla oldukça arttı. Geçen yıl sadece 1-2 tane gözlemlemiştik. Bu yıl ise bu sayıları 20-25’lere kadar çıktı. Bunun sebebi ise Aksaray’ın hem Güneydoğu Anadolu ile göç yolu üzerinde bulunması hem de Tuz Gölü gibi önemli bir habitata sahip olması. Kuşlar burada dinlenip, mola veriyor” dedi.
“AKSARAY KUŞ CENNETİ”
Aksaray bölgesinin kuş habitatına çok uygun olduğunu aktaran Tunç, “ 35 sene önce Aksaray’da Eşmekaya sazlığında kuş gözlem platformu eBird’ın kayıtlara göre Belçikalı ile Hollandalı kuş gözlemcileri 15 gün gözlem yapmışlar. Gözlemlerinde ise 294 kuş türünü gözlemleyerek belgelemişler. Bu ülkemizdeki kuş türünün yaklaşık 4’de 3’üne dek geliyor. Bulunduğumuz bölgenin kuşlar acısından inanılmaz bir habitatı var. Kuşların göç zamanlarında Aksaray kuş cenneti diyebiliriz. Bölgemizi tür çeşitliliğinde geçmiş senelerde olduğu gibi tekrar canlandırmak adına şehrimizde belirli bölgelerde keşifler yaparak fotoğraflar çekiyoruz” diye konuştu.
“ SULAK ALAN PROJELERİ YÜRÜTÜYORUZ”
Kuş gözlemcisi ve doğa fotoğrafçıları olarak kuş türlerini korumaya çalıştıklarına değinen Tunç sözlerini şu şekilde sürdürdü;“Sulak alanların çoğalması ile şehrimizdeki kuş hareketliliğini artırmayı hedefliyoruz. Kuş göçlerini şehrimize daha fazla yakınlaştırmak ve türleri korumak için valimiz, belediye başkanımız ve Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde sulak alanları tekrardan oluşturmak için projeler yürütüyoruz. Bu projelerden en büyüğü BOTAŞ’ın yapmış olduğu Tuz Gölü Doğalgaz Depolama alanı bölgesi projesi ve daha sonra 2 yıl sonrası için planlanan Hirfanlı Barajı’ndan gelen suyu Eşmekaya sazlığına indirme projesi olarak yer alıyor. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı