‘İşletmelerdeki hayvan sayıları çoğalıyor’

‘İşletmelerdeki hayvan sayıları çoğalıyor’

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, 2020 yılı küçükbaş hayvancılık sektörünü değerlendirdi.
Aksaray’daki hayvan varlığının her yıl düzenli olarak arttığını aktaran Aktürk, “Üreticilerimiz artık bu işten para kazanıyor ve işletmedeki hayvan sayılarını çoğaltıyor. Bununla birlikte ikizlik oranı ve sağlığına, bakım ve beslenmesine daha çok dikkat ediyor. Kuzu büyütmesi ile küpeleme, mera kullanma olayını da daha ciddi ve bilinçli yapıyor. Bu da doğal olarak üretim noktasında pozitif olarak etkiliyor. 2020 yılı kuzu ve koyun fiyatları geçen yıl ile aynı geçti. Üreticilerimiz küçükbaş hayvandan ciddi oranda para kazanıyor” dedi.
‘YEM FİYATLARININ YÜKSEK
OLMASI ÜRETİCİLERİ ETKİLİYOR’
En önemli sıkıntılarının girdi fiyatları olduğunu belirten Aktürk, “Özellikle fabrika yemlerinin anormal şekilde yükselmesi hem büyükbaş hemde küçükbaşta üreticilerimizi olumsuz etkilemeye başladı. Özellikle de büyükbaş hayvancılıkta ciddi şekilde etkisini göstermeye başladı. Küçükbaş, büyükbaşa oranla daha az fabrika yemi tüketiyor. Biz arpa, fiğ, yonca ile beslediğimiz için fabrika yemini sadece kuzularda kullanıyoruz. Anaç hayvanlar ise arpa, çavdar, buğday ve mısır ile beslendiği için, fabrika yemlerinden büyükbaşa göre daha az etkileniyor. Bu olay piyasayı negatif olarak etkiliyor. 2021 yılı için umutlarımız var. İnsanlarımız normal hayata döndüğü takdirde, et ve süt ürünleri tüketiminin artacağını ve satışların daha da iyileşeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı