İşsizlik ödeneğinde yeni bir dönem

İşsizlik ödeneğinde yeni bir dönem

İşsizlik sigortası kapsamında ödemeler konusunda yeni bir uygulamaya geçildi.Korona virüs (KOVİD-19) önlemleri çerçevesinde vatandaşların, sağlıklarını tehlikeye atmadan ve evlerinden çıkmadan işsizlik ödeneği başvurularını, www.iskur.gov.tr adresinden veya e-devlet üzerinden yapabilecekler.
Yeni uygulamaya göre PTT tarafından mesaj gönderilerek, vatandaşların işsizlik sigortası kapsamındaki ödemeleri için IBAN, EFT, PTT kargo veya PTT aracılığıyla adrese teslim etmek yöntemlerinden hangisi ile yapılacağına ilişkin tercihleri alınarak, vatandaşların tercihleri doğrultusunda ödemeler gerçekleşecek.
EVDEN ÇIKMADAN
BAŞVURU YAPILABİLECEK
Aksaray Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Mahmut Akkuş, “İletişim bilgisi İŞKUR’ da bulunmayan veya hatalı olan vatandaşlarımız ALO 170 veya İŞKUR internet şubesi www.iskur.gov.tr aracılığı ile bu bilgileri güncellemeleri halinde PTT tarafından gerekli işlemler tesis edilecektir.Ayrıca ilerleyen dönemlerde yapılacak olan ödemelere ilişkin önlemler İŞKUR tarafından alınmaya devam etmektedir. İŞKUR internet şubesi www.iskur.gov.tr İşsizlik Maaşı, Kısa Çalışma Ödeneği ile İş Kaybı Tazminatı ve Ücret Garanti Fonu hak sahipliği olan kişiler için “IBAN bilgilerinizi güncellemek için tıklayınız” başlığı altında bir bölüm eklenmiştir. Bu kapsamda sisteme giriş yaparak kendilerine ait IBAN bilgilerini güncelleyen kişilerin bir sonraki ödemeleri vermiş oldukları IBAN’a gönderebilecektir. Bununla birlikte Özel Sektör ve Kamu İş İlanları İŞKUR kaydı bilgilerinin güncellenmesi ile Aktif İşgücü Programları kapsamında İşbaşı Eğitim Programları, Meslek Edindirme Kursları, Toplum Yararına Programlar başta olmak üzere her türlü işlemler online olarak www.iskur.gov.tr adresinde gerçekleştirilebilecektir.
İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALMA ŞARTLARI;
Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün İle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a elektronik ortamda başvurmak,
İşsizlik ödeneğinde; sigortalının son 4 aylık primi esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40 olarak hesaplanıyor. İşsizlik ödeneği miktarı aylık asgari brüt tutarının yüzde 80’ini geçememektedir. Vatandaşlarımız İŞKUR'a gelmeden online olarak işlemlerini gerçekleştirebilirler” dedi.
İŞSİZLİK MAAŞININ
SÜRESİ NE KADARDIR?
İşsizlik maaşı konusunda bilgi veren Akkuş,İşsizlik ödeneğinin süresi sigortalı olarak çalışan vatandaşların verdiği hizmet süresi ile değerlendirilir. Hizmet akdinin feshedilmesinden önceki son 3 yıllık hizmet süresi işsizlik ödeneğinin süresini doğrudan belirler.
600 günlük sigortalı olarak çalışma hali ve işsizlik sigortası prim ödemesi şartlarını yerine getirenler 180 gün 900 günlük sigortalı olarak çalışma hali ve işsizlik sigortası prim ödemesi şartlarını yerine getirenler 240 gün 1080 günlük sigortalı olarak çalışma hali ve işsizlik sigortası prim ödemesi şartlarını yerine getirenler 300 gün süre ile işsizlik maaşı alabilirler” diye konuştu.
 
İŞSİZLİK MAAŞI NE KADARDIR?
Akkuş, “İşsizlik maaşı sigortalının son 4 aylık kazancı üzerinden hesaplanır. İşsizlik maaşının asgari ücretin brüt miktarının yüzde 80'ini geçmemesi şarttır. İşsizlik maaşı için damga vergisi dışında herhangi bir kesinti yapılmaz. Son 4 aylık dönemde asgari ücretle çalışan bir kişiye 1.168,27 TL ödenir.Son 4 aylık dönemde 3.500 TL ücretle çalışan bir kişiye 1.389,37 TL ödenir.Son 4 aylık dönemde 6.000 TL ücretle çalışan bir kişiye 2.336,53 TL ödenir” dedi.(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı