‘İşverenler ve işçilerin yanındayız’

‘İşverenler ve işçilerin yanındayız’

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin'in Wuhan Kentinde yeni bir Korona virüs hastalığının ortaya çıktığını ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü 2019 Korona virüs hastalığının (KOVID-19) dünyadaki diğer ülkelere yayılma riskinin yüksek olduğunu vurguladı ve dünya genelindeki kamu sağlığı yetkililerini muhtemel bir KOVID-19 salgını için harekete geçirdi.
Aksaray Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürü (İŞKUR) Mahmut Akkuş, Korona virüsün olası etkilerinin ‘Korona virüsle (KOVİD-19) Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’nda görüşüldüğünü dile getirdi ve ekledi: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat katılımlarıyla Çankaya Köşkü’nde, kamu ve özel sektörden üst düzey temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının sonucunda, virüs tehdidinin hem bireysel olarak günlük hayatta, hem de çalışma hayatında en kısa sürede bertaraf edilmesi için devletin tüm imkânlarının seferber edildiği vurgulanarak, bazı önemli kararlar alındı”
‘EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI PAKETİ’
Toplantı sonrası Korona virüs (KOVİD-19) 21 maddelik ekonomi paketinin açıklandığını aktaran Akkuş, “Alınan kararlarda ekonomide istikrar ve istihdamın korunması amaçlanmıştır. Bu ekonomik önlemlerden işçi maliyetlerini azaltan, istihdam ve istikrarı koruyacak olan kısa çalışma ödeneği desteğidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un kısa çalışma genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanabilmektedir. Kısa çalışma uygulanması halinde gerekli şartları sağlayan işçilere, çalışılmayan dönemler için 3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödenmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Korona virüs kapsamında açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi”nde yer alan “Kısa Çalışma Ödeneğinin devreye alınarak, bundan faydalanmak için gereken süreçlerin kolaylaştırılması ve hızlandırılması,” çerçevesinde çalışmalar devam etmekte olup, İŞKUR yönetim kurulunca yeni Korona virüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvurularının yapılabilmesi için karar alınmıştır” diye konuştu.
‘İŞLEMLERİNİZİ ONLİNE ÇÖZEBİLİRSİNİZ’
KOVİD-19 salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenlerin, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndererek başvurabileceklerini ifade eden Akkuş, “Kısa çalışma ödemeleri, Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecektir.Korona virüsle mücadele kapsamında İŞKUR olarak iş arayanlara ve iş verenlere yönelik olarak online hizmet sağlanmaktadır.Vatandaşlarımız hizmet binasına gelmeden kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, iş arayan kaydı, kayıt belgesi, açık iş ilanı başta olmak üzere hizmetlerimizden e-devlet, ALO 170, www.iskur.gov.tr adresinden  7/24 ulaşılmaktadır. Ayrıca 0 382 213 50 92 telefon numarasından iş ve meslek danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz” diye konuştu.(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı