‘İyilik kanımızda var’

‘İyilik kanımızda var’

Kızılay Aksaray Şube Başkanı Yusuf Öztürk, 2019 yılında toplam 10 bin 24 kişinin kan bağışında bulunduğunu belirterek 2020 yılının son ayında ise bu rakamın yaklaşık 15 bin 495 kişiye ulaştığını söyledi. 

Kovid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında etkili bir çalışma yürüttüklerini aktaran Öztürk, bu süreçte ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım kampanyalarını artırdıklarını, bunun yanı sıra kan ve immün plazma bağışı alarak hastaların şifa bulmasını da sağladıklarını aktardı.
HAFTA SONU KAN BAĞIŞI
KISITLAMAYA DÂHİL DEĞİL
Aksaray’da kan bağışında ciddi oranda bir artış olduğunu vurgulayan Öztürk, “Koronavirüs salgını nedeni ile ülkemizde kan bağışlarında ciddi oranda bir düşüş yaşandı. Aksaray’da ise 2019 yılında toplam 10 bin 34 kişi, 2020 yılının son ayında ise 15 bin 495 kişinin kan bağışında bulundu. Bu zor süreçte duyarlı olan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Kovid-19 pandemisi sürecinde ulusal kan stoklarını arttırmak amacıyla çeşitli farkındalık çalışmaları yürütüldüğünü de ifade eden Öztürk, hafta içi kan bağışlayamayan vatandaşların hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarına dâhil olmadan bağışta bulunabileceklerini söyledi. Öztürk, vatandaşların Türk Kızılay’ın www.kanver.org sitesinden kan bağışı için alacakları randevu sonrasında telefonlarına gelen kod ile hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasına takılmadan kan bağışı birimlerine gidebileceklerini belirtti.
‘KAN, KAYNAĞI İNSAN
 OLAN TEK İLAÇTIR’
Koronavirüs hastalığına yakalananların tedavisinde plazmanın önemli bir yere sahip olduğunun da önemle altını çizen Öztürk, “İmmün plazma, Kovid-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalarda kullanılması yoluyla gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Türk Kızılay’ı kan merkezlerimize bilindiği üzere Kovid-19 geçirip iyileşen hastalarımız immün plazma bağışında bulunabiliyorlar. Kayseri Kan bağış merkezi iyileşen hastalara ulaşıp irtibata geçip ve plazma bağışına randevu oluşturuyorlar. Bizim ulaşamadığımız kişilerde uygun şartları taşıyorlarsa kendileri bizlere ulaşarak randevu oluşturabilirler. İmmün plazma tedavisinde kullanılacak kan alma işlemi sadece Kayseri kan merkezimizde yapılıyor. 40-45 dakika süren bu işlem ile kanın plazması ayrıştırılmaktadır. İyileşen ve uygun şartları taşıyan bağışçılarımızı bekliyoruz” dedi.
İmmün Plazma Bağışını Kimler Yapabilir? 
•    18-60 yaş arası 
•    Kovid-19 enfeksiyonu tanısı aldığını gösteren laboratuvar test sonucu olanlar
•    İlk pozitif tarihi en az 42 gün geçmiş olanlar
•    Negatif sonucu var ise son semptom tarihinden itibaren en az 28 gün geçmiş olanlar
•    Kadınlar için gebelik, düşük veya kürtaj olmamış olanlar
•    Ömür boyunca hiç kan verilmemiş olanlar plazma bağışında bulunabilirler.
‘KURBAN BEREKETİ
 YIL BOYUNCA SÜRSÜN’
Aksaray Kızılay olarak gıdadan, giyime, sosyal yardımdan daha birçok farklı konuda çalışmalara imza attıklarını dile getiren Öztürk, “Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün” sloganıyla kurban kampanyamız devam ediyor. Vatandaşlarımız yurtiçi ve yurtdışından yardımda bulunuyorlar. Kurban etleri 12 ay içerisinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Kurban etleri 800 gramlık kıyma ve kuşbaşı konserve haline getiriliyor bu sayede uzun süre tüketilebilme imkânı sağlanıyor. Yıl içerisinde Aksaray’da 5 bin kurban eti ihtiyaç sahibine ulaştırıldı.  Hayırsever halkımızın yoğun ilgi gösterdiği kampanyada, amacına ve kuralına uygun olarak gerçekleştirilen kesimler sayesinde kurban bereketi hem yurt içi hem de yurt dışında ihtiyaç sahiplerinin sofralarına taşındı” dedi.
Yıl boyunca giyim, gıda paketi, maske ve hijyen seti gibi birçok ihtiyacın Kızılay tarafından karşılandığını ifade eden Öztürk, “Pandemi sürecinde 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gönüllü ve Kızılay Vefa Sosyal Destek Grupları ile karşılıyoruz, yine kıyafet yardımlarımızda sürüyor. Buraya gelen ürünler fabrikalardan direkt bağış usulü gelen kıyafetlerdir. Kış mevsiminin gelmesi ile kışlık kıyafet yardımlarımız başlayacaktır” şeklinde konuştu.
BAĞIŞÇILARDAN ÇAĞRI
Düzenli olarak Kızılay’a kan bağışında bulunmaya çalıştığını aktaran Murat Kaynar, “KOVİD-19 salgını ile mücadele ettiğimiz bu dönemde; kan ihtiyacı her zamankinden daha fazla yaşanmaktadır. Bizde insani görevimizi yerine getiriyoruz. Herkesi de bu katkıyı sunmaya davet ediyoruz” dedi.
İlk kez verdiğini belirten Fulya Özbadem: “İlk defa kan veriyorum. Pandemi döneminde kan ihtiyacı olduğunu düşünerek geldim. Hastanelerde kan bekleyen insanlar var. İnşallah bir an önce bu durumdan kurtuluruz. Artık düzenli olarak kan bağışında bulunacağım. Herkesi kan bağışçısı olmaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.
 
Kızılay’a Nasıl Bağış Yapabilir​siniz?
  • Bankalarda bulunan Türk Kızılay bağış tahsilât sistemi ve bağış hesaplarından (Banka Hesap Numaraları),
  • Türk Kızılay internet sitesi üzerinden Kredi Kartı kullanarak elektronik işlemle,
  • 168 Türk Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattından,
  • Tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 numaralı Türk Kızılay Posta Çeki hesabından,
  • Ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden (Şube adreslerimize internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz) bağış yapabilirsiniz.
  • Bağışlarınızın takibini, web sitemizin bağış sekmesinde yer alan “Bağış Takibi” bölümüne, T.C. Kimlik numaranızı girerek yapabilirsiniz.
Haber: Şeyda Coşar – Fotoğraf: Lamia Süne

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı