İzmir için tek yürek

İzmir için tek yürek


İzmir Seferihisar’da meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem sonrasında Türkiye tek yürek oldu. Aksaray’dan da İzmir’e yardım eli uzandı.
Arama kurtarma çalışmaları için Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) gönüllü arama kurtarma ekipleri Aksaray’dan İzmir’e gitti. 
‘AYAĞIMIZIN TOZUYLA İNCİ’YE NEFES OLDUK’
Aksaray’dan giden UMKE ekipleri anında çalışmalara başlayarak 17 saat enkaz altında kalan İnci Okan’ı kurtardı.
Enkaz altında yaklaşık 17 saat kalan İnci Okan’a yardım elini Aksaray’da görev yapmakta olan Sağlık Bakanlığı paramedik ve UMKE görevlisi Eda nur Doğan ve çalışma arkadaşları uzattı.

İnci’yi kurtardıktan sonra bir televizyon kanalına canlı olarak bağlanan UMKE görevlisi Edanur Doğan İnci enkaz altında kurtarılmayı beklerken, "Abla çok korkuyorum, elimi tutar mısın" dedi. UMKE görevlisi Doğan, bir yandan İnci'yi sakinleştirirken, diğer yandan damar yolu açarak ilk müdahaleyi enkaz altında yaptı. Edanur Doğan, İnci'nin kurtarılması için 7 saat boyunca seferber oldu.  
Edanur Doğan, deprem olduğunu duyar duymaz Aksaray’dan geldiklerini belirterek, "İnci’den haber aldık, köpeğinin de sesi geliyordu. Deprem sırasında evde yalnız olduğunu söyledi. İnci ile sürekli konuştuk, uyumaması için. Korktuğunu, üşüdüğünü söyledi. Köpeğinin de kurtarılmasını söyledi. Tıbbi müdahaleyi yapmak için sürünerek enkaz altına girdik. Önce köpeğini kurtardık. Sonra İnci’ye ulaştım. Çok korkmuştu. Sakinleştirmeye çalıştım. Ellerimi tutmak istedi. Tabii ki tutarım dedim. Çok farklı bir duygu hissettim. İnsan hayatını kurtarmanın tarifi yok. Dar bir alandaydı. Keskin demir parçaları vardı. Çok zordu ama İnci’nin hayatını kurtarmaya adamıştım kendimi. Önemli olan İnci’ydi. Biraz sohbet ettik. Daha da sakinleşmeye başladı. 11 yıldır keman çalıyorum, yaralarım iyileşir mi diye sordu. Bacaklarımı oynatamıyorum dedi. Yarı oturur pozisyondaydı" dedi.

AKSARAY’DA YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI

Deprem sonrasında birçok artçı meydana gelirken birçok vatandaş hayatını kaybetti. Türkiye’nin birçok ilden ise İzmir’e destek gönderildi. Aksaray’da da Valilik ve Belediye koordinasyonunda ‘Aksaray’ın Kalbi İzmir İçin Atıyor’ yardım kampanyası başlatıldı.
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu yaptığı açıklamada İzmir ilinde meydana gelen depremin hemen sonrasında Aksaray olarak gerekli hazırlıkları yaptıklarını AFAD Müdürlüğünden Afet yönetiminde çalışmak üzere 1 Şube Müdürü ile birlikte 3 kişilik ekip, yine arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere UMKE(Ulusal Medikal Kurtarma) ekibinin İzmir’e hareket ettiğini söyledi.

Vali Aydoğdu, İzmir’e ulaşan Aksaray ekiplerinin belirlenen bölgelerde çalışmalara başladığını Aksaray UMKE ekibinin Bayraklı İlçesinde bir apartmanın enkazından İnci Okan adlı bir genç kızın sağ olarak kurtardığını belirtti.
Aksaray Valiliği ve Aksaray Belediyesi koordinasyonunda ‘Aksaray’ın Kalbi İzmir İçin Atıyor’ yardım kampanyasının başlattıklarını kaydeden Vali Hamza Aydoğdu; Aksaray’ın depremzede vatandaşlarımızın temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılan yardım kampanyasına kampanyanın duyurusunun yapılması ile birlikte büyük ilgi gösterildiğini söyledi.

Depremzedelere ulaştırılacak temel gıda maddelerinin 23 Nisan İlkokulu Spor Salonunda toplanacağını Pazartesi günü saat 15:00’e kadar kabul edilecek temel gıda ve kullanılmamış battaniyelerin İzmir’e gönderileceğini kaydeden Vali Aydoğdu; ‘İzmirli kardeşlerimizin bu zor günlerinde yanında olacağız. Onların yaralarını ülke olarak hep beraber saracağız. Devletimiz imkânlarının yanı sıra yardımsever Aksaraylı vatandaşlarımızın katkıları ile başlattığımız kampanya kapsamında temel gıda maddelerini ve battaniyelerden oluşan malzemeleri en kısa sürede İzmirli kardeşlerimize ulaştıracağız ’dedi.
Vali Aydoğdu açıklamasında İzmir’de meydana gelen deprem afeti nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

SAĞLIK BAKANI KOCA, DEPREMİN
SİMGESİ İNCİ'Yİ ZİYARET ETTİ  

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İzmir depreminde enkazdan çıkarılan İnci Okan’ı ziyaret etti.  
Koca’ya ziyaretinde, İnci Okan’a ilk müdahaleyi yapan Sağlık Bakanlığı UMKE Personeli Edanur Doğan eşlik etti.  16 yaşındaki İnci’nin hastanede tedavisi devam ediyor.

İHH MOBİL AŞEVİ KURDU

Depremin hemen ardından Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği tarafından da bir açıklama geldi.
Dernek Başkanı Şenol Korkmaz İHH genel merkez tarafından arama kurtarma çalışmaları için 60 ilden ilk etapta yaklaşık 250 gönüllünün deprem bölgesine hareket etmeleri çağrısı geldiğini ve Aksaray İHH Arama Kurtarma Biriminin bir saat içinde hazırlanıp derhal yola çıktığını belirtti.
İHH Reyhanlı Lojistik Merkezinde bulunan Mobil Aşevinin de İzmir’e ulaştığını belirten Korkmaz, günde 10.000 kişiye yemek verileceğini sözlerine ekledi.
Ekibin İzmir'e ulaşır ulaşmaz yardım çalışmalarına başladığını ifade eden Korkmaz, vatandaşlardan çok sayıda yardım için mesaj ve telefon aldıklarını söyledi. Bu sebeple duyarlı tüm vatandaşlara teşekkür ettiğini belirten Korkmaz, şu anda ayni ve nakdi herhangi bir yardım kabulü yapılmadığı, ihtiyaç duyulduğu takdirde ilerleyen günlerde yardım çağrısı yapılabileceğini, bu durumda geçmişte olduğu gibi Aksaray'dan güçlü bir dayanışma beklediklerini sözlerine ekledi.
Aksaray İHH Başkanı Şenol Korkmaz, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa ve sahada çalışan tüm kamu ve STK görevli ve gönüllülerine kolaylıklar diledi. Haber:Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı