Kabak tatlısı baklavanın tahtını zorluyor

Kabak tatlısı  baklavanın  tahtını zorluyor

Katkı maddesiz ve lifli yiyecekler türünden olan kabak tatlısının sağlık açısından her geçen gün tercih edildiğini belirten Özkan Pastanesi işletmecisi Cumali Özkan “Kabak tatlısının yapımının, kendine has özelliğiyle bu yıl başladık. Kalite ve lezzet bakımından Hatay bu işin merkezi.


Katkı maddesiz ve lifli yiyecekler türünden olan kabak tatlısının sağlık açısından her geçen gün tercih edildiğini belirten Özkan Pastanesi işletmecisi Cumali Özkan “Kabak tatlısının yapımının, kendine has özelliğiyle bu yıl başladık. Kalite ve lezzet bakımından Hatay bu işin merkezi. Bal Kabağı mevsiminin hasat dönemi olan son baharda bu tatlı, Baklavanın tahtını da elinden alacak kadar yoğun ilgi görmektedir.” dedi.
Tatlı yapmak için kullandıkları kabak cinsinin sadece Aksaray toprakların da üretildiğini, başka bölgenin kabağında aynı lezzeti bulamadıklarını anlatan Özkan “Mevsimlik üretim olduğundan bugünlerde ürünler toplanıyor, daha sonra doğrama, kirece yatırma ve pişirme aşamalarından geçirerek tatlı şekline getiriyoruz. Bu yıl ilk yaptık. Şuanda kilosunu 35 liraya tanesini ise 2,5 liraya veriyoruz. Çıtır çıtır kapak tatlısını yiyen bir daha almaya geliyor."diye konuştu.
EN SAĞLIKLI TATLI
İnsanların sağlık açısından en çok lifli yiyecekleri tercih ettiğini, hatırlatan Özkan, “Kabak da lifli yiyecek türünden bir ürün. Kabak tatlısının içerisinde hiçbir katkı maddesi kullanmamaktayız. Bu bölgede üretilen kabak ve kendimize has işleme tekniği ile hiç bir yerde bu lezzet ve kıvam verilememektedir. Diğer tatlılar gibi kızartma ve katkı maddeleri kullanılmadığı için hafif olmaktadır. Baklavanın yerini belirli dönemlerde almaktadır. İleriki yıllarda kabak tatlısı tatlıda zirveyi zorlayacaktır“dedi.
BAZLI ŞEKER KOTASINI YÜZDE 5’DEN
YÜZDE 2,5’A DÜŞMESİ BİZİ SEVİNDİRDİ
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 5’den yüzde 2,5’a düşürüleceğini söylemesi bizi çok mutlu etti” diyen Özkan,"Biz işletme olarak ürünlerimizde şeker kullanıyoruz. Bazı firmalar nişasta bazlı şeker kullanıyor. İnşallah ilerleyen zamanda tamamen yasaklanır."şeklinde konuştu. Foto -Haber: Dilara Arslangedikli 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon