Kabristanlıktaki ters mezar dikkat çekiyor

Kabristanlıktaki ters mezar dikkat çekiyor

Aksaray’da Ervah Mezarlığı’nda yönü farklı siyah tek mezar şaşırtıyor. Bahçeli Mahallesi'nde bulunan yedi bin evliyanın medfun bulunduğu, dünyadaki 3 büyük kabristandan biri olan ve yaklaşık 950 yıllık tarihe sahip Ervah Mezarlığı'ndaki binlerce mezar aynı yöne bakarken, tek bir mezarların yönünün birbirinden farklı oluşu, görenleri şaşırtıyor.
Yol kenarında olması nedeniyle daha çok kişinin dikkatine çeken mezarın, 2 yıl önce defnedilen İran uyruklu olduğu belirlendi. Siyah renk taşında fotoğrafı bulunan mezarının başı güneye, ayağı ise kuzey tarafa bakıyor. Aksaray Müftüsü Hasan Hüseyin Güller, defin yönünün farklı olmasında, İslam'a göre herhangi bir sakınca olmadığını belirterek, ''Gelenek olarak Müslümanların Müslüman mezarlığına, Müslüman olmayanların da kendi mezarlıklarına defnedilmesi adettendir. Bu uygulama yıllar boyunca bütün dinler tarafından uygulanmıştır. Fakat herhangi bir mecburiyet varsa mesela gayrimüslim bir memlekette, bir Müslüman'ın vefat etmesi veya Müslüman bir beldede bir gayrimüslimin vefat etmesi durumunda kendi inançlarına mensup kimselerin özel bir mezarlığı yoksa bunlarında farklı bir dinlere mensup kişilerin mezarlarına defnedilmesi caizdir” dedi.
Mezarlık ziyaretine geldiğinde ters mezarı görüp şaşırdığını belirten İsmail Ülgen, “Ervah Mezarlığında mezarların hepsinin başı batıya, ayak kısmı ise doğuya bakıyor. Bu mezar ise tam tersi olması gerçektende çok ilgi çekiyor. Bizim mezarlığımız da binlerce mezar var ama tek bunun yönü farklı. Ben burada bu mezarı incelerken, yoldan geçen birkaç kişide durup inceledi. Bizim alışık olmadığımız bir durum” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı