“Kadın istihdamında Aksaray ciddi ivme kaydetti”

“Kadın istihdamında Aksaray ciddi ivme kaydetti”

5. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’ne Aksaray’dan Sümeyye Özyön Katıldı
KADEM’in Kadın Araştırmalar Dergisi öncülüğünde, İbni Haldun Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, SETA vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında “Demografik Dönüşüm ve Kadın” başlıklı 5. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi düzenlendi.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan Başkan Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu; KADEM'in cinsiyet adaleti ilkesini odağına almış bir STK olduğunu ve kadın ile erkeğin ailede, sosyal hayatın içinde hem adil bir rol paylaşımını hem de eşit fırsatlara erişeceği bir yaklaşımı benimsediğini ifade etti. Türkiye'nin farklı şehirlerinden, çeşitli disiplinlerden 37 akademisyen "Demografik Dönüşüm ve Kadın" teması altında bildirilerini sundu.
Bildirilerin sunumuna Aksaray’dan siyasetin aktif genç yüzlerinden 27. dönem Ak Parti Aksaray Milletvekili Aday Adayı Sümeyye Özyön’de katılarak ‘’Kadın İstihdamı’nda Bacıyan-ı Rum Teşkilatı’nın Örgüt Yapısı ve Mesleki Eğitimlerinin incelenmesi’’ konu başlığı ile Ahilik Teşkilatı’nın kadın kolu olan Anadolu Kadınlar Birliği anlamına gelen ve Dünya’nın ilk kadın sivil örgütlenmesi olan Bacıyan-ı Rum Teşkilatını anlattı.
“VATAN ÇALIŞKAN İNSANLARIN OMUZLARINDA YÜKSELİR”
“Eşine, İşine ve Aşına Dikkat Et, Üreten Kadın, Üreten Nesil, Üreten Toplum, Vatan Çalışkan İnsanların Omuzlarında Yükselir” sloganları ile ele alınan bildiride Bâcıyan-ı Rûm kadınlarının; günümüz anlamında ticari hayatın gerekliliklerini mesleki eğitim ile gerçekleştirirken, manevi eğitimler ile de hem ticaretin hem de toplum yaşantısına örnek teşkil edilmesi, kadın istihdamına katkısı, eğitim ve mesleki faaliyetleri, ekonomik faaliyetleri ve sosyal faaliyetleri anlatıldı.
Çalışma ve İŞKUR il Müdürü Mahmut Akkuş ile görüşülerek kadın istihdamının ve mesleki eğitimin 2023 vizyonunda değerlendirilmesi çerçevesinde Aksaray’da Çalışma ve İŞKUR müdürlüğü tarafından gerçekleşen kadın dernek ve platformlarıyla bir araya geldiği Bacıyan-ı Aksaray Kadın Zirvesi’nde alınan yerel kararlar doğrultusunda kadın istihdamında ciddi ivme kayıt edildiğini ve Aksaray’ın Türkiye genelinde yüzde 73.26 ‘lık artış ile 4. Olduğundan bahsedildi. Aksaray’ın konumu ve tarihi değerleri anlatılarak Bacıyan-ı Aksaray Teşkilatı kapsamında Kadın İstihdamı’nda pilot il olabileceği önerildi.
Kongreye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstanbul Bangladeş Başkonsolosu Mohammad Monirul Islam, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, KADEM Kurucu Başkanı, İstanbul Milletvekili Doç. Dr. Emine Sare Aydın Yılmaz, KADEM Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile birçok davetli katıldı.
Aksaray Dernekler Federasyonu, Levkereliler Derneği, Camiliörenliler Derneği gibi birçok Aksaraylı’nın katıldığı kongreden sonra katılım sertifikası alan Sümeyye Özyön görüşmeler yaparak İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Tesisinde Kongrenin gala yemeğine katılım sağladı.(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon