Kadınlara ve çocuklara dokunmayın!

Kadınlara ve çocuklara dokunmayın!

Türkiye’nin ve dünyanın 110 ülkesinden yaklaşık 2 bin Sivil Toplum Kuruluşu’nun (STK) katkısıyla yapılan eylemde katılımcılar, Suriyeli tutuklu kadınları temsilen ellerini oyalı yazmayla birbirine bağlayarak tüm dünyaya sessizlerini duyurmaya çalıştı.

Aksaray’da faaliyet gösteren STK’lar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Suriye’deki mahpus tutulan kadınlara yönelik kent meydanında basın açıklaması yaptı. ‘Vicdan Hareketi’ adına açıklama yapan Vicdan Hareketi Aksaray Sözcüsü İpek Erçil,”Suriye hapishanelerinde acı içinde özgürlük bekleyenleri ve meydanları doldurarak onlar için vicdanları ayağa kaldıranları selamlıyoruz. Biliyoruz ki; mazlumlar ve ezilenler için, vicdanın haykırışından daha güçlü bir imkan yok. Geçtiğimiz yıl bugün, dünyanın dört bir yanından kadınların bir araya geldiği Vicdan Konvoyu ile 10 binin üzerinde kadın Suriye sınırında buluşmuştu. Bu yıl ise dünyanın tüm meydanlarında, kadın erkek bir aradayız. Bizler, hukuksuzca tutulan, cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalan Suriyeli kadınların özgürlüğü için sesimizi yükseltiyoruz. Kadınlar olarak isyan ediyoruz. Tecavüzün,  savaşlarda kadınlara yönelik işkencenin ve her türlü zulmün silah olarak kullanılmasına isyan ediyoruz. Bu kirli savaşlara ve çocukların çırpınarak ölmesine isyan ediyoruz.” diye konuştu.
“KADINLAR VE ÇOCUKLAR KORUNMALIDIR”
Suriye savaşı sırasında sayısız savaş suçu işlendiğine dikkat çeken Erçil, ”Uluslararası sözleşmeleri etkili olarak uygulaması gereken devletler, uluslararası yargı mekanizmaları ve uluslararası toplumun bütün bileşenleri sivil insanların, kadın ve çocukların korunmasından sorumludur. Kadınlar ve çocuklar korunmalı, hiçbir şekilde esir tutulmamalı, taraflarca herhangi bir şekilde pazarlık konusu yapılmamalıdır. İnsan hayatının be onurunun korunması temel prensiptir. Bu prensibin ve sorumlulukların yerine getirilmesi, ancak insan vicdanının harekete geçmesiyle mümkün olabilecektir.” dedi.
“ACIMASIZCA YAPILAN İŞKENCELERİ DURDURUN”
Dünyanın her yerindeki şehir meydanlarından Suriye’ye seslendiklerini aktaran Erçil, “Tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın. Kadınlara acımasızca yapılan işkenceleri durdurun. Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın. Bırakın evlerine dönsünler ve ailelerine kavuşsunlar. Yeryüzünün dört bir yanındaki insanlık ailesinin her bir ferdini merhamete çağırıyoruz. Suriye rejiminin hapishanelerindeki cesur ve onurlu kadınlara sesleniyoruz. Sesimizin size ulaştığını biliyoruz. Buradayız ve özgürlüğünüz için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Pes etmeyeceğiz ve sizden asla vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.
“HERKES İÇİN İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ”
Adaletten ve mazlumdan yana tavır aldıklarını belirten Erçil, “Tüm uluslararası organizasyonlara, bu savaşın bir parçası olan devletlere, uluslararası insan hakları örgütlerine, yasaları gereğince savaş bölgelerindeki sivillere karşı sorumluluk taşıyan uluslararası Kızılhaçlara/Kızılaylara ve uluslararası insani yardım teşkilatlarına imkanlarını seferber etmeleri için sesleniyoruz. Masum bir insana özgürlük vermek, yeryüzündeki en kıymetli insani yardımdır. İnsanoğlunun merhameti ve vicdanın ortak sesi, kitle imha silahlarını susturacak ve hapishane kapılarını kıracak en büyük güçtür. Çünkü insanız ve herkes için insanca yaşam istiyoruz. Suriye zindanlarındaki son kadın ve çocuk özgür oluncaya dek ayaktayız.” diyerek sözlerine son verdi. Haber-Foto: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon