Kalaycılığın son ustası

Kalaycılığın son ustası

Aksaray’da unutulmaya yüz tutmuş kalaycılığın tek ustası Çaban Yöndemli  (76), mesleğini çok sevdiğini ancak yetiştirecek çırak bulamadığını söyledi.
Kılıçaslan Mahallesinde yaklaşık 60 yıldır kalaycılık yapıyor. Kendisinden başka kalaycılık yapanın kalmadığını, yeni mutfak ürünlerinin mesleğini bitme noktasına getirdiğini belirten Yöndemli, mesleği bırakmadan bir kişiyi yetiştirip işini ona bırakmayı hedefliyor. Yöndemli,” Kendisinden başka bu mesleği yapan kimse kalmadığını ve yeni eleman da yetişmediğini söyledi. Yaşının ilerlemesi nedeniyle artık rahatsızlanmaya başladığını belirten Yöndemli,” birkaç yıl içinde dükkânını kapatmayı düşündüğünü belirtti. Gençlerin kalaycılık yapmak istemediğini anlatan Yöndemli, devamlı iş gelmediği için mesleği kimsenin öğrenmek istemediğini söyledi.
ZAMANIN NASIL GEÇTİĞİNİ ANLAMADIM                                                                          
Yöndemli 60 yıldır şehirde kalaycılık yaptığını belirterek, "Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Gençlik yıllarım, çocukluk yıllarım burada geçti. Bu bize ustalarımızdan kalan meslek olduğu için aynı şekilde devam ediyoruz. Ustalarımın hepsi rahmetli oldu. Bir ben kaldım. Şu anda bu çarşının en eski esnafı da benim. Mesleğe yeni gelen, yetişen kimse yok şu anda. Artık el sanatları kalkacak. Bir zaman gelecek ve yok olacak.dedi.
DEVAMLI İŞ OLMADIĞI İÇİN
GENÇLER BU İŞE GELMİYOR
Eskisi gibi iş gelmediğini anlatan Yöndemli, "Yaşım 76 olmuş. Bundan sonra en fazla 1- 2 sene daha çalışabilirim. Ondan sonra Devamlı iş olmadığı için belki de gençler bu mesleğe gelmiyor buraya kilidi vurup, gideriz. Burada iş yok. Bakır kalktığı için iş azalmaya başladı. Bakırın yerini farklı ürünler alınca bakır ürünler artık unutulmaya yüz tuttu. Devamlı iş olsa belki gençler mesleği devam ettirecek. Şu anda buraya gelen birisi sigortasını ödeyemez. Biz kaybolan mesleklere girdiğimiz için vergi pek yok. Ancak burada kendilerini idare edemezler. Ben emekli olduğum için ve geçmişe dayalı bilgilerim olduğu için bu işi götürebiliyorum" dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ
               
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı