‘Kaliteli çelik sağlam ve dayanıklı olmalıdır’

‘Kaliteli çelik sağlam  ve dayanıklı olmalıdır’

“18/10 VE 304 ETİKETLİ ÇELİKLER PAS TUTMAZ VE TEMİZLEMESİ KOLAYDIR”

Yeni bir tencere seçerken, ilk dikkat ettiğimiz tencere gövdesi ve tabanıdır ardından kapağına, tutacaklarına ve genel görünümüne bakarız. Özellikle günümüzde çelik ürünlerde yapılan hilelerle kalitesiz olanları ayırt etmek zorlaşıyor. Kalitesiz tencere ve tavalar hem sağlığımızı hem de cebimizi tehdit ediyor.
Aksaray’a 14 yıldır zücaciye sektöründe hizmet veren İsmail Güzel (35) kaliteli çelik ürünlerin ve iyi bir tencerenin nasıl olması gerektiğini gazeteniz Aksaray Egemen’e anlattı. İyi bir tencerenin sağlam ve dayanıklı olması gerektiğini belirten Güzel, “Yüksek kaliteli paslanmaz çelik en idealidir. Bu, üzerindeki 18/10 ve 304 etiketlerinden anlaşılabilir. Pas tutmaz ve temizlemesi özellikle kolaydır. Ayrıca hijyeniktir ve bulaşık makinesine konulabilir” şeklinde konuştu.
‘YÜKSEK KALİTELİ TABANLAR
PASLANMAZ ÇELİKTEN YAPILIR’
Güzel; “Yüksek kaliteli tabanlar paslanmaz çelikten yapılır ve alüminyum göbeğe sahiptir. Alüminyum önemli bir ısı iletkenidir; açığa çıkmamalıdır çünkü bulaşık makinesinde sürekli yıkanacaktır ve tabanda beyaz lekeler oluşabilir. Alüminyum göbekli kalın tabanlar en uygun ısı emilimi, dağılımı ve depolaması sağlarlar. Isıtıldıktan sonra tabanın her zaman için ocağın üzerine tam oturması gerekir, bu pişirme sırasında zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Tencerenizin kullandığınız ocak tipi ile uyumlu olduğundan emin olun çünkü her tencere örneğin indüksiyonlu ocaklar ile uyumlu değildir” dedi.
Koni şekilli tencerelerin yer tasarrufu sağladığına değinen Güzel, “Kaliteli tencerelerde, taban ve tencere duvarı birbiri ile sıkı şekilde bağlıdır ve herhangi bir boşluk yoktur. Tabandan duvara geçiş kıvrımlı olmalıdır, böylece yiyeceğin her kısmına kaşık veya karıştırıcı ile ulaşabiliriniz” şeklinde ifade etti.
‘SIKICA KAPANAN KAPAK
ENERJİ TASARRUFU SAĞLAR’
“Sıkıca kapanabilen bir kapak ısıyı ve sıvıyı tencerenin içerisinde tutar” diyen Güzel, şunları kaydetti: “Bu, yiyeceğin aromasını korur ve enerji tasarrufu sağlar. Cam kapak tencerenin içindekileri her zaman görebilmenizi sağlar. Bazı kapakların şekli konkavdır yani içbükeylerdir. Bu, yükselen buharın tekrar tencerenin içine düşmesini sağlar ve bu da yiyeceği çok daha lezzetli ve sulu hale getirir”
ÇELİK TUTACAKLAR DAHA İŞLEVLİ
Tencere tutacakları hakkında da bilgiler veren İsmail Güzel: “Genelde paslanmaz çelik ve plastik tutacaklar mevcuttur. Tutacakların tencere gövdesine sıkı şekilde monte edilmiş olması, pişirirken tutması rahat olması ve ısınmaması önemlidir. Paslanmaz çelik tutacaklar hem bulaşık makinesine hem de fırına girebilir. Yüksek ısılar sebebi ile plastik tutacaklı tencereler fırın için uygun değildir. Bunlar bulaşık makinesinde yıkanabilirler ancak zamanla renkleri solabilir. Sonuç olarak plastik tutacaklı tencereleri sürekli değil sadece ara sıra bulaşık makinesine koymalısınız” dedi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı