Kanla yazılan tarih:20 Ocak 1990

Kanla yazılan tarih:20 Ocak 1990

AZERBAYCAN'DA 30 YILDIR DİNMEYEN ACI KARA OCAK: YANVAR-BAKÜ KATLİAMI

Azerbaycanlılar, 20 Ocak 1990'da Sovyet ordusunun Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayrımı yapmadan katlettiği kurbanlarını anıyor. Aradan geçen 30 yıla rağmen acısı tüm Azerbaycanlıların kalbinde tazeliğini koruyan ve tarihe "Kanlı Ocak" adıyla geçen katliam, 70 yıl süren Sovyet esaretinden sonra bağımsızlığın kazanılmasında önemli dönüm noktası oldu.
Aksaray Kültür ParkSite Avm’de Kara Ocak: Yanvar-Bakü Katliamı ile ilgili sergi açan Turkuaz Uluslararası Öğrenci Topluluğu üyesi Aksaray Üniversitesi (ASÜ) öğrencisi Nazım Hüseyinzade, amaçlarının yaşanılan acının ve katliamın herkesin öğrenmesini sağlamak olduğunu söyledi.
Nazım Hüseyinzade, katliam hakkında şunları kaydetti: “Azerbaycanlılarda bağımsızlık duygusunu alevlendiren ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünü hızlandıran Kanlı Ocak olaylarının temelinde Dağlık Karabağ sorunu bulunuyor. Ermeniler, 1988'den itibaren Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan'dan koparılması için faaliyetlerini artırdı ve Aralık 1989'da Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti Yüksek Konseyi, Dağlık Karabağ'ın Ermenistan'la birleştirilmesi yönünde karar aldı. Bu tarih vahşet dolu terörün, insanlığa karşı yapılmış en acımasız cinayetlerinden biri olarak insanlık tarihinin kara sayfasına geçmiştir. Bu tarih Sovyet İmparatorluğunun aşağılık oyunlarından biriydi”
‘KAHRAMAN AZERBAYCAN EVLATLARININ
ÖLÜMSÜZ HATIRASI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUZ’
Hüseyinzade: “Sovyetler Birliği’nin Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, SSCB Anayasasının 119’uncu ve Azerbaycan SSCB Anayasası 71’inci maddelerini çiğneyerek, katliam yaptırdı. Azerbaycan halkı, Sovyet Lideri Gorbaçov’un 20 Ocak 1990 tarihinde Bakü’de olağanüstü hal ilan ettiğinden habersizdi. Sokaklardaki halkın olağanüstü halden haberi, 20 Ocak sabahı saat 7’de ülke radyosunun yayınıyla oldu. Oysa o saate kadar bu durumdan haberdar olmayan yüz kişi katledilmişti. O anlarda tanklar, zırhlı araçlar Bakü sokaklarında önlerine çıkan her şeyi çiğniyor, askerler çevreye kurşun yağdırıyorlardı. Sonuçta yüzlerce Azerbaycan vatandaşı şehit oldu. Ne yazık ki o zaman Azerbaycan’ın sesini duyanlar çok az idi. Ülke dış dünyadan izole edilmiş, halkın sesini duyan pek yoktu” dedi.
Azerbaycan’ın bugün şehitlerin kanı pahasına bağımsızlığına kavuştuğunu vurgulayan Hüseyinzade: “Artık dünya Azerbaycan halkının sesini duymakta, onun acısını paylaşmaktadır. İşte bu yüzdendir Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret eden on binlerce Azerbaycanlıya son yıllarda yabancı vatandaşlar, büyükelçilik çalışanları, uluslararası kurumların temsilcileri de eşlik etmekteler. Onlar kahraman Azerbaycan evlatlarının ölümsüz hatırası önünde saygıyla eğiliyorlar. Allah şehitlere rahmet eylesin” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı