Kanola hakkında toplantı yapıldı

Kanola hakkında toplantı yapıldı

“YERALTI SU KAYNAKLARIMIZI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ”

Eskil’de Kanola ekimi ve su kaynakları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda, 2019-2020 sezonunda sözleşmeli yağlık kanola ekimi ile ilgili sözleşmeli ekim yapacak çiftçilere geniş bilgiler verildi.
Yağlık kanola ekimi yapmak isteyen üreticilerle sözleşme yapılmaya başlandığını, yağlık kanola ekiminin ülke ve ilçe ekonomisine katkılarının neler olacağı ve faydaları, Türkiye’de nerelerde ekiminin yapıldığı, yağlık kanola bitkisi ve bölgenin sulama suyu hakkında Eskilli çiftçilere geniş bilgiler verildi. Toplantıya katılan Eskilli çiftçilerin sözleşmeli yağlık kanola ekimi hakkında sordukları sorular, uzmanlar tarafından tek tek cevaplandırılarak çiftçiler bu konuda geniş şekilde bilgilendirildiler.
YERALTI SU KAYNAKLARIMIZI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ
Alternatif ürünlere yönelmenin gerektiğini vurgulayan Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Yapılan araştırmalar ve çıkan sonuçlara göre Aksaray'ın yerüstü su kaynaklarının çok zayıf olduğu yeraltı su kaynaklarımızı da hoyratça ve plansız kullanıldığının ortaya çıktığını bu nedenle yakın zamanda tarım ve hayvancılık adına zorlu bir sürecin başlayabileceğini söyledi. Su projelerinin hazırlanarak Aksaray'ın bu konuda daha etkin çalışmalar yürütmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Özkök, “Bölgemizde daha fazla sıkıntı yaşamamak için hep beraber ortak akılla hareket etmemiz lazım. Bizlerin hedeflerine ulaşması için Kızılırmak havzalardan gelecek su transferleri çok önemlidir” dedi.
DEVLET HERZAMAN ÜRETİCİSİNİN YANINDA
Yapılan bilgilendirme toplantısının önemine değinen Eskil Kaymakamı Kübra Karaalioğlu öncelikli sorunların çözülmesi gerektiğini ifade etti. Karaalioğlu “devlet her zaman üreticisinin yanında olmuştur. Bizlerde sizin sorunlarınızın çözümü noktasında hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu gün alternatif ürün olan ve suyu az tüketen kanola ekimi konusunda bilgilendirildik. İnşallah bu ürünü hepiniz ekersiniz” dedi. Toplantı üreticilerden gelen soru cevaplardan sonra son buldu.
Eskil Ziraat Odası Konferans salonundan düzenlenen bilgilendirme toplantısına Eskil Kaymakamı Kübra Karaalioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Aksaray DSİ Şube Müdürü Murat Nazar,  Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Eskil Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kırlı, Aksaray Ticaret Borsası Meclis Üyesi Gürsel Keskin, Eskil Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Sanlav, Konya İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünden Konunun Uzmanı Hüseyin Doğancukuru ve çiftçiler katıldı. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı