Kapadokya’nın Çanlı Kilise’si

Kapadokya’nın Çanlı Kilise’si

Aksaray’ın Akhisar Köyü sınırları içerisinde bulunan Çanlı Kilise, Aksaray’da bulunan en eski tarihi yerleşkeler arasında yer alıyor. Çanlı Kilise, mumyaları ve kalıntılarıyla tarih sahnesinde başrolü oynuyor.

Çanlı Kilise bölgesinde Hıristiyanlık M.S 313 yılında Roma İmparatorluğu’nun resmi dini olması ile hızlı bir gelişme olanağı bulurken, M.S 10. Yüzyıldan itibaren Klasik Bizans stili resimlerle süslü kiliseler ve manastırlar yapılmıştır. 1080 yılında Aksaray ve çevresi Selçuklu Devletine bağlanmıştır. 13. Yüzyılda Kapadokya Bölgesi yoğun Selçuklu yapılanmasına sahne olmuştur. Bunun yanında Hıristiyan kolonilerinde de canlanma görülür ve birçok kilise inşa edilir.

Çanlı Kilise’de Bizans sanatına en güzel örnekler arasında yer alır. “T” tipi serbest haç planlı Çanlı Kilise Kapadokya’nın bölgesel mimarisinden ayrılan yapı freskolarıyla başkent kökenli etkiler yansıtmaktadır.

Kilise, kare planlı naos batıda narteks bölümü, kuzeyindeki şapel ve pareklesion kısımlarından ibarettir. Kilisenin iç kısmında Hz. İsa ve Havarilerini konu alan fresklerle süslenmiştir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası