Kapalı çarşı nefes aldı

Kapalı çarşı nefes aldı

Aksaray’da pandemi sebebiyle haftasonları dükkânını açamayan Kapalı Çarşı esnafı, 1 Marttan itibaren uygulanan ‘ Kademeli Normalleşme’ ile birlikte rahat bir nefes aldı. Normalleşme ile birlikte esnaflar artık cumartesi günleri dükkânını açabiliyor.
Aksaray’ın kırmızı listeden yüksek riskli iller arasından çıkmasının en büyük hayallerinden birisi olduğunu belirten esnaflar, Aksaray’ın en kısa sürede mavi listede düşük riskli şehirlerden bir tanesi olması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade ettiler.
‘CUMARTESİ GÜNLERİ ESNAFIN GÖZBEBEĞİDİR’
Kapalı Çarşı esnaflarından Hüseyin Demir, cumartesi günlerinde dükkânları açabilecekleri için mutlu olduğunu ifade ederek,“Devletimizin 1 Mart’tan itibaren uygulamaya başladığı Kademeli Normalleşme ile birlikte cumartesi günleri dükkânlarımızı açabiliyoruz. Cumartesi günleri esnafın gözbebeğidir diyebilirim. Vatandaşlarımız hafta içi çalıştıkları için alışveriş ihtiyaçlarını cumartesi günlerine bırakır. Uzun zamandır kısıtlamalardan dolayı cumartesi günleri dükkânımızı açamıyorduk. Hem biz esnaflar hem de vatandaşlarımız için güzel oldu. Henüz Aksaray yüksek riskli iller arasında olduğu için tedbirler konusunda gevşeme yok. Hayalimiz ve hedefimiz en kısa zamanda mavi listede yer almak ” dedi.
Cumartesi günleri dükkânlarını açabilecekleri için mutlu olan Kapalı Çarşı esnafları, Aksaray’ın kırmızı listede bulunmasından dolayı maske-mesafe ve temizlik konusunda taviz vermediklerini söyledi.
‘KURALLARDAN TAVİZ YOK’
Kapalı Çarşı’da Çay Ocağı işletmecisi Mustafa Erbay ise cumartesi günleri çalışmayı özlediğini vurgulayarak ; “ Uzun zamandır milletçe mücadele içerisinde olduğumuz salgın hastalık sebebiyle çok kötü günler yaşadık. Öyle günler geçirdik ki kazancımız günlük giderimizi karşılamadı. Devletimizin verdiği ekonomik destek paketleriyle ayakta durduk. Biz çaycıların en çok işi cumartesi günleri yaparız. Salgın hastalık sebebiyle kısıtlamaların uygulandığı zamanlardan itibaren böyle bir normalleşme adımın atılmasını dört gözle bekliyorduk. Normalleşme adımları bizim gibi küçük esnafa ilaç gibi geldi. Kapalı Çarşı esnafı olarak her türlü mesafe ve hijyen kuralına uymaya harfiyen devam ediyoruz. Umuyorum ki en kısa sürede düşük riskli iller arasında yer alarak pazar günlerine de kavuşuruz” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı