​Kaşlı; Ihlara Vadisi için alan başkanlığı istedi!

​Kaşlı; Ihlara Vadisi için alan başkanlığı istedi!


MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi’nin 1. Bölümü üzerine Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz alarak görüş belirtti. 

Kaşlı; Ihlara Vadisi için

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi’nin 1. Bölümü üzerine Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz alarak görüş belirtti. Kaşlı; “Görüşülen kanun teklifi, böylesine müstesna bir kültürel, tarihi ve coğrafi dokunun gelecek nesillere korunarak aktarılmasına vesile olacaksa biz Milliyetçi Hareket Partisi adına bu kanun teklifine olumlu yaklaşıyoruz. Dolayısıyla hizmetlerin aksamadan yürütülmesi açısından yasal süreçleri hızlandırıp işlerin daha ivedilikle yürütülmesine bu kanun teklifi imkân verecekse biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak teklifi olumlu kabul ediyor ve destekliyoruz. Kapadokya’nın önemini, tarihini, kültürünü, çeşitli inançlara ev sahipliğini yaptığını hepimiz bilmekteyiz. Kasıt aramıyoruz ama özel coğrafik oluşumlarıyla, aynı karakteristik özelliğiyle, kültürel çeşitliliği ve önemli bir konuma sahip olmasıyla Ihlara Vadisi’nin ihmal edildiğini düşünmekteyiz. Bu sebeple Kapadokya Alan Başkanlığından ayrı olarak Aksaray Ihlara Vadisi için de Alan Başkanlığı kurulmalıdır.’’dedi.
Kaşlı, Vadi ile ilgili bilgilendirme açıklamasını şu ifadelerle noktaladı; “Ihlara Vadisi, farklı inançlara ev sahipliği yapmış, 14 kilometre uzunluğunda, içerisinde 100’ün üzerinde kilise ve kaya içi oyma yerleşim alanı bulunmaktadır. Vadiye gelen bütün turistlerin görmek istediği ancak 382 merdivenle inilebilmesi hasebiyle vadiye inemeyen turist sayısı oldukça fazladır. Özellikle ülkemize gelen turistlerin yaş ortalaması da değerlendirildiğinde bölgeye gelen her beş turistten ancak biri vadi içerisine inebilmektedir. Geçmiş dönemlerde görev yapmış belediye başkanları birçok girişimde bulunmuş ancak Ihlara Vadisine inişi kolaylaştıracak bir proje hayata geçirilememiştir. Yap-işlet-devret modeliyle, Vadiye giriş ücretinin 2-3 katı bir bedelle; karşılama merkezi, cam teras, seyir alanı, asansör ve teleferik kurulması halinde turist ziyaretçi sayısını artıracağı ve bölgemize çok önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.” (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı