Kaşlı, teknoparkların önemine değindi

Kaşlı, teknoparkların önemine değindi

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı; ‘Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ konuşmalarında söz alarak görüş belirtti. Kaşlı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “İçinde bulunduğumuz çağ bilgi ve teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı ve bilgi üretiminin desteklenmesinin zorunlu hale geldiği bir bilgi ve teknoloji çağıdır. Günümüz dünyasında artık yaşamımızın her alanı teknoloji ve bilimin egemenliği altındadır. Yaşadığımız çağın gereği olarak bilgiye hızlı ve kolay ulaşımın sağlanması,  üretim tekniklerine dayalı bilgi birikiminin etkin tarzda kullanımının gerçekleştirilmesini sağlayan en önemli sacayaklarından biri ise Teknoloji Geliştirme Bölgeleri,  yaygın olarak bilinen adıyla Teknoparklardır. Teknoparklar, teknoloji eksenli işletmelerin oluşumunda ve gelişiminde çok önemli bir yere sahiptirler.
Bilimsel çalışmaların uygulanmasında teknoparkların ana amacı; üniversiteler, ileri teknoloji enstitüsü ya da Ar-Ge merkez veya enstitüsü alanlarında akademik, ekonomik ve sosyal yapının bir araya geldiği araştırma kuruluşlarının da desteklediği, kuruldukları yerlerde ileri teknolojiye dayalı ürünler geliştiren sanayi kollarını güçlendirmek ve sanayi bölgelerinin gelişimini sağlayıcı Ar-Ge çalışmalarını arttırmaktır.
Teknoparklar; 2001 yılında 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile yasal zemine kavuşmuş, üniversiteleri, araştırmacıları, iş dünyasını bir araya getirerek, teknoloji üretimi ve ürünlerin ticarileşmesine imkan sağlamıştır.
2001 yılından itibaren uygulanmaya başlanan Kanun neticesinde 85 adet Teknopark kurulmuştur ve bunlardan 71 tanesi çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir. Ağustos 2020 itibarıyla; faaliyette olan Teknoparklarda Ar-Ge çalışmalarını yürüten firmaların sayısı 5.920’ye ulaşmış, 2020 yılı Ağustos ayı itibarıyla toplam 60.757 personele istihdam sağlanmıştır. Yabancı sermaye açısından değerlendirdiğimizde; toplam 317 yabancı veya yabancı ortaklı firma faaliyet göstermektedir. 
Bu verilerden hareketle anlıyoruz ki Teknoparklarda firmalara sağlanan destek ve teşvikler cazip karşılanmış, girişimciliği teşvik etmiş ve ekonomik gelişime ön ayak olmuştur.
Tüm dünyada etkisi kısa sürede hissedilen Covid-19 salgını ile mücadele esnasında yapılması gereken yenilikçi çalışmaların önemi gün yüzüne çıkmıştır. Bu kapsamda teknoloji firmalarının yapmış olduğu çalışmalar önem kazanmıştır. Bilim ve Teknoloji alanında Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğü Teknoparklar ve bölgede faaliyet gösteren firmalar bu dönemde bilimsel araştırmalar, ülke ekonomisi, inovasyon stratejileri ve büyüme noktasında bir kez daha gündeme gelmiştir. Covid-19 salgını çeşitli sağlık önlemleri ile beraberinde, yaşantımızı ve çalışma düzenimizi de etkilemiş, uzaktan çalışma sistemi ile birçok yenilikçi yöntemi hayatımıza adapte etmemizi sağlamıştır. Tüm bu katkılar göz önünde bulundurulduğunda görüşülmekte olan teklifin daha önce yapılan düzenlemelerle birlikte birbirini tamamlayıcı ve destekleyici olarak bu üretim tezgâhlarını daha verimli hale geleceğine inanıyoruz.” (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı