Katı atık kaynağa dönüşüyor

Katı atık kaynağa dönüşüyor

Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi projesi ile katı atıktan enerji, gübre ve hammadde üretilecek.
 Geçtiğimiz yıllarda şehir genelinden toplanan katı atıklar Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında bulunan bir tesiste toplanıyordu. Tesis ömrünü tamamladığı için modern kent kimliğine yakışmayacak kötü koku ve görüntüye sebep oluyordu.
Aksaray merkeze bağlı Armutlu köyü mevkiinde 377 dönüm arazi üzerine modern Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi projesinin kurulumuna geçildi.  80 milyon TL değerindeki Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinde kurulumu tamamlanan bölümlerde katı atık depolama işlemlerine başlanıldı. Projenin enerji santrali, sızıntı suyu havuzu ve lot alanları inşaatı tamamlandı.  Mekanik ayrıştırma ve kompost tesisine ise 2022 yılında başlayacaktır. 
10 BİN KONUTUN ENERJİ
 İHTİYACINI KARŞILAYACAK
Çevreyi korumak, modern kent kimliğine uygun yatırımlar yapmak ve katı atığı ekonomik bir kaynağa dönüştürmek adına projeler hayata geçirdiklerini belirten Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, tesisin tamamen bittiğinde 10 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak enerjinin üretileceğini duyurdu.  Başkan Dinçer, açıklamalarının devamında tesiste organik maddelerden park ve bahçelerde kullanılmak üzere gübre elde edileceğini ve Mekanik Ayırma Tesisinde kâğıt, karton, plastik vb. geri dönüştürülebilen atıklar tamamı geri kazandırılarak Sıfır Atık Projesi’nin destekleneceğini vurguladı.
Başkan Dinçer, tesis ile ilgi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Katı atıklar toprağın altına gömülecek ve doğaya zarar verilerek yok edilecek bir madde değildir. Katı atığı bir kaynak olarak görmemiz gerekiyor. Bu sebeple şehir genelinde toplanan katı atıkların işleneceği modern bir tesisi hayata geçirdik. Şehrimizi kötü kokudan ve görüntü kirliğinden kurtardık. Teknolojik donanımlı Yeni Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf tesisimizde çöplerin depolanması işlemlerine başladık. Şehrimize hayırlı olsun.” (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı