‘Kaynaklarımızı verimli kullanarak enerji üretiyoruz’

‘Kaynaklarımızı verimli  kullanarak enerji üretiyoruz’

Aksaray Belediyesi’nin doğal kaynakları enerjiye dönüştürmek amacıyla 2020 yılında Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına kurduğu Güneş Enerji Santrali (GES)’ndeki enerji üretimi ile 2 yılda kendi maliyetini karşıladı.

Salıpazarı çatısına kurulan GES, 2020 yılı içinde devreye alınmıştı. Hem yenilenebilir enerji kaynaklarından üst seviyede faydalanmak hem de belediye bütçesine katkı sağlamak için 2 yıl önce tamamlanan GES’te elektrik üretimi devam ediyor. Sürdürülebilir enerji kaynakları arasında en çok tercih edilen GES, çevre dostu proje olduğu kadar doğa bilincinin oluşması ve girişimcilere örnek olması açısından önem arz ediyor.

Yenilenebilir enerji elde etmek için birçok alternatiflerin düşünüldüğünü belirten Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Salıpazarı çatısındaki güneş panellerinden ciddi manada verim sağlandığını kaydetti. Salıpazarı çatısını fonksiyonel hale getirerek enerji tesisine dönüştüğünü aktaran Dinçer, yaptığı değerlendirmede; “Salıpazarı çatısına kurduğumuz GES ile şehir merkezinde yer işgali yapmadan semt pazarının çatısını değerlendirmiş olduk” dedi.

Tesisin 2 yılda kendi maliyetini karşıladığının altını çizen Başkan Dinçer; “2020 yılında 3 buçuk milyon liraya mâl olan GES’den toplamda 3 buçuk milyon gelir elde ederek santralimiz maliyetini karşılamış oldu. Bundan sonra santralden üretilen elektriğin getirisi belediyemiz kasasına ek gelir sağlayacak. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya, üretmeye ve şehrimize değer katan projeler yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası