‘Kazalar kurallara uymakla önlenir’

‘Kazalar kurallara  uymakla önlenir’

Trafik Haftası’nda(5-11 Mayıs) yaya önceliğine vurgu yapmak için Ulu Cami önünden 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’na kadar yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından Trafik Haftası Programı ve ‘Trafik Sergisi’ açılışı gerçekleşti.
Trafik Haftası programında konuşma yapan Emniyet Müdürü Ali Karabağ; “2019 yılı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın sloganıyla trafik yılı ilan edilmiştir. Sürücülerin yaya veya okul önü geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerini daha üst seviyelere çıkarmak süratiyle yavaşlamaları veya durarak yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla kara yolları üzerinde yaya önceliğine vurgu yapan ‘önce yaya’ ikonları araçların yaklaşım yönünde şehrimizin önem ve öncelik arz eden tüm ışıksız yaya ve okul geçitlerine çizdirilmiştir.2 018 yılında Ülke genelinde kaza yerinde 495, kaza sonrası 1 aylık hastanede tedavi süresinde 992 toplam 1487 yaya trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. Meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların yüzde on yedisi yayalara çarpma şeklindedir. Trafik Haftası yol kullanıcılarının sürücü veya yayaların bilgilendirilmesi, önceliğin yaya algısının güçlendirilmesi, yaya kazalarının azaltılması ve yaya güvenliğini sağlanması amacıyla farkındalık oluşturulan etkinlikler düzenlenmektedir. Yolculara, sürücülere emniyet kemeri kullanmanın önemini tüm ekiplerle koordineli bir şekilde vatandaşları bilinçlendirmek için çalışıyoruz.” dedi.
Programa katılan Rıza Kayaalp; “Emniyet Müdürlüğümüz güzel bir proje yapmış. Bende bu projeye katılıp destek vermek istedim. Öğrencilere okulda öğretmenleri trafik kurallarına uymayı, saygıyı, sevgiyi öğretecekler sizlerde bu öğrendiklerinizi annenize, babanıza ve çevredeki arkadaşlarınıza öğreteceksiniz. Ülkede çift taraflı yollarla örnek alt geçitler yapmak medeniyettir. Ama yayalara yol vermekte medeniyettir.” şeklinde konuştu.
Vali Ali Mantı ise; “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın sloganıyla vatandaşlarımızın özellikle yayalara dikkat çekmek, trafikte meydana gelebilecek ihlallere, kazalara dikkat çekmek amacıyla Emniyet Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz programlar yapıyorlar. Hayat kutsaldır. Allah’ın verdiği bu can emanettir, bu emanete güzel ve dikkatli bir şekilde bakmalıyız. Trafik kurallara uymalıyız ve dikkat etmeliyiz. Kurallara uydukça toplumlar bizden memnun olur.” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Ali Mantı, 13 Nisan 2019 tarihinde otomobilin yaya çarpması sonucu olay yerine intikal ederek kalbi duran kazazedeye ilk müdahaleyi yaparak hayata döndüren Polis Memuru İbrahim Öner’e ödül verdi.
Tören sonunda Vali Ali Mantı ve misafirler trafik sergisini gezdi. Kara Yolları Müdürlüğü, 112 Acil Çağrı Merkezi, Zabıta, Emniyet Müdürlüğü Jandarma Komutanlığı ve AFAD Müdürlüğünün açtıkları stantları gezdi. Vali Ali Mantı 112 Acil Çağrı Merkezi, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve AFAD Müdürlüğünün acil durumlarda yapılacak ilk yardım ve önlemler hakkında bilgi aldı.
Trafik Haftası Programına Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Evren Dinçer, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Komutanı Fuat Anık, Kurum Müdürleri, Dünya Şampiyonu Rıza Kayaalp öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. (Haber Merkezi)
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı